Oldalak

2010. április 28.

Újabb infók a Garmin GPSMAP 62-ről, ami a 78-as?

A megjelenés előtt álló, de eltitkolt kütyük mindig lebuknak, ha van bennük valamiféle rádióantenna. Ugyanis USÁban meg kell kapniuk az FFC engedélyt ezeknek a vasaknak, mely adatok publikálásra kerülnek. A Garmin GPSMAP 62 is így járt. Vagy inkább ez egy GPSMAP 78-as?

A hazai 62-es pletykáról már írtam korábban, a REI weboldalán pedig a GPSFix.net akadt rá a Garmin GPSMAP 62, 62S and 62ST típusszámokra, melyek azonban már nem elérhetőek. Az FCC oldalán azonban külső és belső készülékház fotók is felkerültek. Sőt, az egyik lapon egy GPSMAP 78s és 78sc típusjelzés is feltűnik, ha esetleg valaki nem hinne a szemének az előlapon lévő fólia alatti típusfeliratnak. Sőt, annyi is kiderült, hogy USB mini-B port és MCX külső antenna port is lesz rajta 4-pines "Garmin" csatival.







Vagy ez a hajó alakú lesz a nagy utód, vagy a háttérben titokban a GPSMAP 78 mellett tényleg megjelenik egy 62-es is? Nem tudni még. Addig legalább már tudjuk, élőben hogyan néz ki a GPSMAP 78-as sorozat, melyről itt olvashatsz többet:
Így készült a GPSMAP 78 designja
A témába vágó link gyűjteményem

2010. április 26.

Vitorlát bonts! Garmin GPSMAP 78 GPS

A Garmin kihoz egy egész baba hajós GPS modellt, mely a régebbi 76-os szabadidős modellre hasonlít. Még a kezelőszervei is a kijelző felett vannak, akár csak a régi kövületen, de azért a tudás és a design is kapott némi tuningot. Ahogy az a GPSMAP 60-as szériánál megtörtént, itt is lesz pár alváltozat, hogy nehezebb legyen választani. Szóval ez nem egy chartplotter méregdrágaság, hanem elérhető, sőt hordozható hajós GPS.


A Garmin GPSMAP 78 GPS iszonyat vízálló (IPX7 tokozás), iszonyat jól látni a kijelzőjét, és a régi cuccokhoz képest iszonyat nagy a memóriája is. Van benne 3D elektronikus iránytű, akár csak az új Oregon x50 sorozatban. Azaz mindegy milyen irányban tartod, a valós irányt mutatja. Az LCD transzflektív és 65k színű. Ez olyan, mint a régi mobilok kijelzője, azaz tűző napon, háttérfény nélkül is látod és alacsony a fogyasztása. Kezeli a vezeték nélküli átvitelt. Így más komolyabb Garmin cuccokról könnyen áttölthetőek útvonalak, pontok, stb... A gép 20 órát is elmegy két darab AA akkuval. Gyorsan fogja a műholdak jelét, bár ezzel tapasztalataim szerint amúgy sincsen gond egy sík vízfelületen. Nem sík meg nem nagyon van... :) A belső térképmemóriája 1,7 GB-os, de bővíthető microSD-vel. Az egyik típushoz a gyártó adja a Garmin Bluechart g2 tengeri térképet, ezzel is jelezve, hogy ez egy vízre termett darab. További extra a szintén Oregon-oknál is frissen megjelent Garmin Custom Map támogatás (aka KMZ). Azaz akármilyen szkennelt vagy fotózott és kalibrált térképet is megeszik, ezzel rápakolhatunk a gépre műholdfotókat is. Ennek bővítésében segít az éves szinten 30 USD áron elérhető Garmin BirdEye műholdtérkép letöltési lehetősége.



A Garmin GPSMAP 78 GPS főleg azoknak jó, akik nem előre beépített GPS navigációt szeretnének hajón használni nagyobb tavakon, vagy tengerpartok közelében., és 100.000,- Ft környékén vagy alatta szeretnének csak áldozni egy ilyen modellre. Egyébként lehet vele geocachingelni is, és csipogva kezeli az autós térképek útvonaltervezéseit is! Azaz teljesen multifunkciós lesz a széria! :) A készülékek árai 350 és 550 USD között mozognak, melynek a hazai ára plusz áfa lesz várhatóan, ha kellően nagy lesz rá az érdeklődés. Ahogy nézem az opcionális kiegészítőket, fixre is felszerelhető, és külső GPS antenna erősítőt is ajánlanak mellé. Hogy miért nem Garmin Oregon? Hát azért, mert vizes kézzel nehéz az érintőkőernyőt kezelni! Egyébként van aki arra tippel, hogy ez egy vízre rakott Garmin Dakota. :)


A különböző típusok hivatalos adatlapjai
Összehasonlításban a régi GPSMAP 76CSx, az Oregon 400c és a GPSMAP78sc modellek
Így készült a GPSMAP 78 designja
A témába vágó link gyűjteményem

2010. április 25.

Opera Mobile 10 telepítése asztali gépekre

Az asztali számítógépeken is futtatható az OM10, azaz a népszerű mobilböngésző szimulátora. Még az Opera Link is működik, ráadásul WVGA felbontásban, azaz 480x800 pixelen. Űber-extra poén, hogy a felbontás szabadon állítható egérrel, így akár 1280 pixel széles is lehet az Opera Mobile 10 kijelzője. Az emulációs lehetőség a mobilos widgetekre is vonatkozik. Mire jó egy Windows, Linux vagy OS X felületen ez?


Egyrészt biztonságos böngészést biztosít, hiszen ebből nem jön ki semmi, ha csak nem akarjuk elmenteni a letöltendő dolgokat. Főleg webfejlesztőknek hasznos az optimalizálásra, de annak is jó, aki valamiért ugyanazt akarja látni, mint amit az okostelefonján megszokott. A cucc természetesen fejlesztőknek készült.


Kezeléskor átkapcsolható Android, Windows Mobile és Symbian üzemmódba is (Settings > User Agent), és az Opera Turbo mód is bekapcsolható, ami a kis sávszélességű üzemelést "gyorsítja fel". A flasht elvileg kezelnie kellene, nekem nem ment. Az egér görgőjét hiába pörgetjük, meg kell fogni lenyomott gombbal a "kijelzőt", és lendíteni egyet a képen, ha azt szeretnénk, hogy a tartalom arrébb másszon. Logikus, hiszen ez nem más, mint a mobil változat emulációja.


Letöltések:
A letöltéshez a linkeket a hazai Opera blogban találtam meg, ahol az új Mobile Widgetekről is olvashatsz:

2010. április 23.

Garmin Nüvi 3700 - nagy 3D és vékony ház


Eszeveszett vékony a kijelző méretéhez képest a Garmin Nüvi 3700. Ráadásul szép nagy kijelzője lesz, rajta 3D megjelenítéssel. Mindössze 8,95 mm cm vastag, ennek tervezési és gyártási folyamata is látható a lenti videóban. Így természetes, hogy "mindössze" egy microUSB csati fért csak el rajta. A képernyőképek káprázatosak.







Egy ilyen vékony ház akkor lehet jó, ha egyrészt divatcuccnak szánja a gyártó, másrészt ha arra is figyel, hogy a városban gyalogolva kényelmesen zsebre vághassa a felhasználó a GPS-t. A Garmin ez utóbbi támogatására beleteszi a cityXplorer funkciót is. A kapacitív, multitouch érintőképernyő felbontása WVGA, azaz 800x480 pixel, átlója 4,3". Lesz belőle több változat is szokás szerint, azaz egy típussorozatról van szó. A Nüvi 3790T ára most az USA szájton 449,99 USD, ami azt jelenti, hogy a magyar ár is 100.000,- Ft körül megáll majd.


A Garmin Nüvi 3700 gyártási folyamata


A kapacitív multitouch kijelző használata


A képek forrása
Egyéb kapcsolódó oldalak

2010. április 22.

Android futtatása és az iPhone (videó)


Kész, sikerült! Ráadásul dual boot megoldással, azaz a hacker az iPhone indításakor kiválasztja, hogy a szokásos Apple operációs rendszer fusson, az Android töltődjön be. A szokásos Linux betöltős folyamat után az alábbi videóban egyszer csak megjelenik a Google által promótált ingyenes felület, és még internetezik és zenét is hallgat az arc. Nagyon úgy tűnik, nem fake, nem kamu, valódi hack-ről van szó. Bár hol van az a tömeg, mely régi Android 1.5-t akar futtatni az iPhone-ján? :)

2010. április 20.

Érintőképernyős billentyűzet a Google keresőben

Ügyes! Akár cirill kiosztást is kaphatsz, nem csak magyar 101 gombos ékezetest. Biztos, jól jön az iPad-en. :)


A Google nyitón nincsen kint a billentyű, legalább egy keresést el kell indítanod, hogy megjelenjen itt:

Update 2010-04-21: Így néz ki egy iPad-en a billentyűzet, ha nem nagyítunk rá. Ezek szerint nem erre tervezték. :)


2010. április 19.

Pixelek háborúja (videó)

Az egyik legötletesebb, nem üzleti célú tech videó, amit az utóbbi időben láttam. Az egész csak egy poén vagy inkább egy nagyon elvont katasztrófafilm.
Már 1-2 hete fut a neten, de biztos van olyan, aki még csak most látja.

2010. április 15.

A közösségi háló lenyomta az e-mailt

Egy friss kimutatás szerint a Facebook és Twitter szerű közösségi hálók használata átlépte az e-mail kezelésre fordított időt az elmúlt időszakban. Már tavaly állítólag átbillent a felhasználók száma, most már a felhasználás ideje is nagyobb. A fiatalok elsősorban nem a Gmail elé ülnek már le a nyugati országokban, hanem a Facebook elé.


Ez a tendencia ijesztő lehet a tartalomszolgáltatóknak, hiszen nem csupán az üzenetküldési szokások, hanem a tartalomfelhasználási szokások is megváltoznak. Lásd, a létrehozott tartalmak első körben nem az adott weboldalon kerülnek megtekintésre, hanem szelektáltan a közösségi hálóban jut el a célközönséghez. Van, akinek ez nagyon jó, hiszen rajongóit vagy leendő vásárlóit könnyebben megleli egy egyszerű Facebook klubbal, mint eDM-en keresztül. Azonban nem jó azoknak, akik saját tartalomszolgáltató hellyel rendelkeznek, hiszen olvasóik nem náluk kezdik a napot az e-mail olvasás után, hanem a Twitter vagy a Facebook lesz a kiindulási hely, és vagy rátalál a korábbi tartalomszolgáltató tartalmaira ott, és megeszi, vagy nem. Az átkattintásra nem lehet építeni, hiszen aki RSS olvasó szerűen kezdi el használni a közösségi háló hírfolyamát, egy idő után nem kattint, vagy kevesebbet kattint, azaz elhagyja a korábbi hírforrást, és új forrásokra lel. Így a tartalomszolgáltatók látogatottsága csökken.

A Gmail-be nem véletlenül került bele a Buzz, a Google is igyekszik valamit kezdeni a Facebook és a Twitter előretörésével, hogy a felhasználók továbbra is a levelekkel kezdjék a napot, vagy ha már nem, akkor legalább a közösségi hálót rajtuk keresztül nézzék meg. Az e-mail szolgáltatók pedig várhatóan hosszabb távon azt fogják tapasztalni, hogy lassul a felhasználószám növekedés, csökken a valódi felhasználói aktivitás, és a felhasználók egyre kevesebbet lépnek be, mert a kevesebb levél mellett soknak fog tűnni a kéretlen levelek száma. Ezzel szemben a user menekül a közösségi háló felé, mert ott kevesebb kéretlen üzenet fogadja, megtalálja  abarátait és szűrve kap tartalmat.

A szociális közösségi hálózatok valódi veszélyt jelentenek a közeljövőben a tartalomszolgáltatókra és az e-mail szolgáltatókra egyaránt. Természetesen még nem arról van szó, hogy zuhanna az e-mail felhasználók száma, hiszen a kimutatás szerint továbbra is nő a felhasználók száma, és lassan nő a felhasználás ideje is. Azonban látható, hogy a szociális közösségi hálók növekedése erősebb, és átlépte a "versenytársat".

2010. április 14.

A HTC Twitter Tab lassulásának javítása házilag

Szerencsétlen fejlesztők elfelejtették üríteni az ideiglenes csiripeket tartalmazó adatbázis fájlt, így a HTC Sense 2.5-ben lévő Twitter Tab egy idő  után belassítja a PDA-t. Mire ezt a javítást megtaláltam, nálam már egy fél megás fájl csücsült, pedig alig egy-két hete tettem fel ezt a ROM változatot.


A HTC Twitter Tab cache ürítésének lépései
  • Kapcsold ki a Twitter Tab-t (a "Settings > Personalize > Home screen tabs" menüben szedd ki a pipát a Twitter sorban, majd nyomj "Done" gombot).
  • Nyiss meg egy fájlkezelőt, és keresd meg a "\\Temp\TwitEng\Db\{username}" fájlt, ahol a {username} a felhasználóneved, amit a twitteren használsz.
  • Töröld a fájlt.
  • Kapcsold vissza a Twitter Tab-t (a "Settings > Personalize > Home screen tabs" menüben tedd vissza a pipát a Twitter sorban, majd nyomj "Done" gombot).
Ha sok embert követsz, akkor ez az SQLite formátumban készült fájl igen nagy lesz. Javasolt néha törölni. Sajnos, nem automatizálható, mert a Twitter Tab mindig fut.

2010. április 12.

HTC HD Mini fotóim

Aranyos kis vas ez a Windows Mobile alapú készülék. A HD2-nek a kistestvére, mintha összement volna a mosásban. Cserébe iszonyatosan tép a vas. A főzött ROM-ok is kezdenek megjelenni, ami azért lassabb, mint a HD2 és a Pro2 esetén, mert a képernyő nem WVGA, hanem "csak" VGA felbontású. Aki olyat akar, mint a nagy tesó, de kicsiben, a HTC HD Mini-t meg kell néznie! A hátlapot nem szedtem le, mert 2 percre volt a kezemben sajnos. Azért pár képet közzé teszek róla, amit akkor készítettem, mikor Sanci a kezembe nyomta a HTC Desire-rel egy időben.









Személy szerint meg vagyok győződve, hogy a cerka nélküli kezeléshez kell a nagyobb képernyő. Ezért én tuti nem vennék magamnak újra ilyen kis érintőképernyős modellt. Azonban jobb, mint mondjuk a "régi" Touch vagy a Touch Pro volt. Itt egy friss teszt a témában: http://pdaplus.hu/content/view/4817/1/

Sancinak respect a lehetőségét! :)

Az alábbi videóban azért látszik a hátsó fele is a masinának, miután lekapta a hátlapot a Mobileburn tesztere:

Hivatalos HTC Touch Pro2 WinMo 6.5 ROM hack nélkül

A HTC a weboldalán keresztül nem tette elérhetővé a Magyarországon forgalomban lévő Touch Pro2 modellekhez a gyári ROM letöltését. Az összes többi változat Hard-SPL trükközést igényel. A csel abban van, hogy a gyártó a cseh Sunnysoft oldalára került fel más HTC modellek ROM-jaival együtt a "miénk" is. Ugyancsak ott érhető el az alapállapotban angol nyelvű ROM mellé a magyarítás is, mely külön telepítést igényel.


A ROM-változat: Rhodium_HTC_EastEurope_2.07.401.1Windows Mobile 6.5, és letöltése (lap közepe jobb oldalon):


A telepítés menete a hivatalos oldal szerint, amit szerintem Google-magyarul írtak, mert nagyon vicces (lap közepe):

Még egyiket sem tettem fel, a magyarítást nem is fogom, mert általában lassít a Sunnysoft-féle magyar menü. A ROM-t esetleg feltolom, ha lesz rá időm. De azért kérdezz bátran! :)

Általam készített frissítés menete, melyben a Hard-SPL módszerről írok, ami itt nem kell, de hátha érdekel:
Jó töltögetést és telepítést kívánok! A linket köszi zsolt.danko kommentelőmnek! :)

2010. április 11.

HTC Desire fotóim


Már az 5. hazai tesztet olvasom a HTC Desire-ről, és kiakadtam, hogy képtelen nem hogy jó képeket, de egyáltalán pár saját fotót leközölni magát neves bloggernek vagy szakmailag előrehaladottnak tartó publicista képeket közölni a szép darabról. Éppen ezért közzé teszem sajátjaimat, és nem csak én gyönyörködöm bennük. Nagyításhoz kattints a fotókra.


Látszik az ujjlenyomat érzékenysége a cuccnak. Azonban teljesen sokadlagos ez, hiszen szép a készülékház, nagy és gyönyörű a kijelző. Iszonyatosan gyors és akadásmentes rajta az Android, akár csak az anyagépen, a Nexus One modellen, melyen volt ideje kikísérleteznie a HTC-nek a vasat.


Mivel ez a modell simán támogatja  a multitouch funkciót az érintőképernyőn, ellentétben a QWERTY billentyűs HTC Touch Pro2 WinMo alapú készülékemmel, ezért kényelmes ilyen méretek mellett gyorsan az ujjal gépelni a képernyőn. Itt egy videó a gyors kezelhetőségről a PDA Fun Clubról.


Szép fotót készít a modell, és a videó is (lásd Webisztán tesztvideóját).


A böngészés nagyon gyors, a lapok gyorsan töltődnek. A saját blogom is villámgyorsan lejött rajta. Imádnám ezt a PDA-mon.



A Google Maps és a Buzz alap cucc rajta, továbbá az Android 2.1 van gyárilag felhúzva rá, mellé a HTC szerintem nagyon jól sikerült Sense felülete.



A kijelzőről írtak már a Nexus One kapcsán, hogy becsapós a valódi és a kezelt felbontás viszonya. Próbáltam olyan fotót is készíteni, ahol előjönnek a többszínű pixelterületek. Szemmel ez nem látható, csak ha nagyon-nagyon közelről nézzük. Cserébe briliánsak a színek.




Az öt alsó kezelőszerv közül a középső egy érintésérzékeny izé. Meg kell szokni, nekem nem tetszik túlzottan. Cserébe a gombok értelemszerűek, és jól kezelhetőek.

A fenti gép nem az enyém, Sanci barátom szerzett örömet magának vele. Irigylem! :)
Update: Közben Sanci is elkészítette a tesztjét: Kattints ide!