Oldalak

2009. július 27.

Oh, ez egy bébi Oregon! - Garmin Dakota 20 GPS tapasztalatok

A GPSFix bloggere lehozta első tapasztalatát a Garmin Dakota 20 szabadidős GPS-ről. Mikor első alkalommal meglátta a teszter lánya, ennyit mondott: "Awwww, ez egy bégi Oregon!"

Garmin Dakota 20 GPS

Valóban, mindenben kisebb, mint a nagy tesók, és talán éppen ezért fogják sokan a Dakotát választani, ha a hazai ára is elfogadható lesz az Oregonokhoz képest. A szinte eTrex méretű készülék érintőképernyős, IPX7 víz- és porálló tokozást kapott. A 160x240 kevesebb pixel ugyan, azonban így már 20 órát is bírja két darab AA ceruzaakkumulátorral a masina. A térképeknek 850 MB belső memória és microSD foglalat van (a Dakota 10-ben ez utóbbi nincs). Kezel 2000 geoládát teljes leírással, 1000 útvonalpontot, 50 útvonaltervet, elment 200 tracklog-t. A 20-asban van 3D iránytű, így fejjel lefelé is megmondja helyben állva, merre kell menni. A 10-esben ez sincs, és wireless átvitel sem más Oregon, Colorado és Dakota modellekhez. A barometrikus magasságmérőt is csak a 20-as kapta meg. A 20-as a többi tesóhoz hasonlóan csipog, a 10-es nem, így abban nincsen ébresztőóra. Van rajtuk előre telepített domborzati modell, útvonaltat terveznek (turn-by-turn), és gyorsan fog a GPS-vevőjük. A külvilágból a pontokat és térképeket USB csatlakozón át fogadja (csak USB 1.1 szabványos, így nem fog száguldani a nagyobb IMG fájl a PC és a Dakota között). A képnézegetés és pár haszontalanság egyikben sincsen benne.

Elemek alatt a microSD (10-esben nincs)

A készülékház masszív, akár csak az Oregon esetében. Hasonlóan kézre állóan "vastag", mindössze a hossza lett kisebb, az eTrex-hez hasonló még a Dakota súlya is. a hátlapon ugyan nem fém csat fut, de minden adapter kiegészítő stimmel az Oregon és Colorado modellekkel. A hátlap egyszerűbben levehető, mint a Colorado esetében, de még az Oregonnál is egyszerűbb. Az AA akkuk helye itt is a microSD alatt található. Az USB portot jól eldugták, talán így az átlag felhasználó véletlenül sem hagyja nyitva a gumifedelet vízbemerülés előtt. Talán a bekapcsoló gomb megnyomása kicsit nehezebb lehet sötétben, mint az Oregon esetén, mert az is kisebb lett, és felkerült a gép tetejére.

Eldugták, hogy tuti ne menjen bele víz

Amíg a Garmin GPSMAP 60CSx modellen meg volt a lehetőség a külső GPS antenna használatára, addig az Oregon és Dakota modelleken már nem. Míg egyes modellek MTK GPS-chipet kaptak, addig a Dakotába a STMicroelectronics Cartesio került bele. Az első igazi tracklog-elemzős tesztekre még várni kell, hogy kiderüljön, ez mit jelent, de nagy nagyon nagy eltérést eddig a GPSFix nem tapasztalt. Az 1 GB belső memóriából a gyártó 850 MB elérését szavatolja, a gép 950 MB-t mutat a tracklogokat tartalmazó GPX fájlok szabad tárterületének. Biztos a Garmin nettó értéket számol, vagy a GiB/GB váltást vették nagyon komolyan. A beépített gyorsulásmérő teszi lehetővé, hogy al elektronikus iránytű 3D, azaz minden irányban érzékelni tudja, merre van Észak. Ennek érdekében kalibrálni kell ezt is, akár csak a többi modellt, de a Garmin Oregon 550-hez hasonlóan mindegyik axisra meg kell ezt tennünk. Az első tesztek azt mutatják, hogy mindkét modell esetén érezhető változás állt be az iránytű használatában és pontosságában a többi Garmin elektronikus iránytűvel szerelt modellhez képest, és a 3D nem csak marketingszöveg, hanem valódi tartalom a masszív tokozásban.

A Dakota 20 belseje

A kijelzőn is spóroltak, vagy inkább visszafogtak, hiszen a felbontás mindössze 160x240 pixel, mely egy fél QVGA felbontásnak felel meg. Azonban nem Flickr videókat fogunk nézni a kijelzőn, így a 65K színfelbontás is sok lene a térképek megjelenítéséhez. Az eTrex HCx modelleknek van ekkora felbontású kijelzője, azonban a Dakota esetén 40%-al nagyobb a felületünk. Azonban az Oregonhoz képest kisebb képernyőméret itt 15%-kal kisebb szoftvergombokat eredményez, így kicsit nehezebben kezelhető a szövegbeírás miatt az érintőképernyő, mint a nagy tesón. A gombok szélességével nincsen gond, de a magasságuk lett kisebb.


Garmin GPSMAP 60CSx, Dakota 20, Oregon 550t, Oregon 400t
forrás: GPSFix

A Dakota háttérvilágítása közel sem olyan erős, mint a testvér gépeké. Erre rásegít a kisebb méret is, bár elvileg a hasonló felületre kitett kevesebb pontszám nagyobb kontrasztot hoz létre, azért meg kellene nézni napfényben is a masinákat. A fenti képen az látható, hogy mennyire térnek el a maximális háttérfények a különböző Garmin modelleken.

Kilóméteróra

Térképnézet

Főmenü

Teljes geoládaleírás


A GPSFix szerint érzetre gyorsabb a Dakota menürendszere, mint az Oregoné. Ennek az lehet az oka, hogy a jóval kisebb képernyőfelbontás miatt itt is sokat nyer a processzor, nem csak a fogyasztásban, és gyorsabban kiszolgálja a végfelhasználót az érintőképernyő másik oldalán. Azonban ugyanannyi idő alatt bootol be a masina, mint a többi Oregon. Az iránytű nagyobb nyilat kapott, így egész jó lehet látni, a műholdképernyő kicsit zsúfoltabb lett. A háttérkép cseréje helyett háttérszín cseréje lehetséges csak, és a fehér nincsen közöttük. A Whereigo játék szoftver ezen már nincsen rajta, sem 3D domborzatos térképnézet, térképárnyékolás sincsen, nem cserélhetőek a szövegmezők szabadon, és a képnézegető is kimaradt. De van persze teljes ládaleírás mutatása és légnyomás- illetve magasságdiagram is.

Magasság diagram

Iránytű

Kalibráció

Még nem volt alkalmam kipróbálni a UserDataSync funkciót, mely a Dakota és az Oregon 550 modelleknél jelent meg. A MapSource alkalmazást talán a jövőben teljesen kiváltó BaseCamp térképszoftverrel szinkronizálja a GPS tartalmát a szoftver. Meg kell várni, mit tud ez a gyakorlatban, és mi lesz a valódi haszna a többi adatátviteli módhoz képest.

Hogy érdemes-e várni a Dakota sorozatra, nem tudom. A GPSFix a képernyő olvashatóságára panaszkodott, és a
STM Cartesio GPS chipsettől sem túl boldog, amihez nem tudok mit hozzátenni. Ugyanis míg az MTK a Sirf Star III chipsethez képest pont a fák között, a verődő jelekből tud jól építkezni, addig az STM állítólag gyenge ebben. De az is lehet, hogy mint az MTK esetén, az STM is átesik a gyermekbetegségeken, és szoftveresen feljavítják a működését, ahogy azt a Garmintól megszoktuk.

A teljes GPSFix teszt erre olvasható angol nyelven:
Egyéb:

2009. július 26.

Az első hazai Garmin Oregon 550 fotós GPS teszt

Megjelent az első magyar nyelvű teszt a Garmin vízálló, szabadidős GPS-éről, melyben fényképező is van. A Garmin Oregon 550 GPS-t Magpet, a GPSGames főmuftija vehette elsőként kézbe a hazai gyártói képviselet jóvoltából. Minden poént nem lőnék le, de annyi kiderül belőle, hogy a legdivatosabb outdoor cucc lesz, melyre lehet cimmogni, hogy csak mp3-t nem játszik le. A lelke mélyén még az elvetemült Garmin GPSMAP 60CSx tulajdonosok is vágyódnak egy kicsit rá, akik aztán igazán érintőképernyő ellenesek. Miért, mi ebben a több?

Jól sikerült tesztfotó (forrás)

Az 550-ben a 3.2 Mpx autofókuszos, geotag fényképező mellett 3D iránytű is van (ferdén tartva álló helyzetben is megmondja ahelyes irányt), egy minden lényeges térképhez elegendő 850 MB tárhely és 2000 geoládahely került belé, továbbá 50 útvonalterv helyett 200-at is megeszik. No meg kapunk mellé 2db AA akkut töltővel. Gondolom, erre is már akárhogy elnevezhető .IMG térképeket lehet szabadon pakolni, mint a 3.01-es firmware-es Oregon-okra. Az ára picivel a Garmin Oregon 400t felett várható, azaz bruttó 129.900,- Ft felett

Egy 550-es kirándulás geotag fotói a Google térképén (forrás)

A Garmin Oregon 550 tesztet itt olvashatod el:
A Garmin Oregon 550 ilyen fotókat készít:
A fotók a Google térképén:
Egyéb:
Köszönjük Magpetnek a gyors tesztet! :)

2009. július 25.

4 oszlopos program menük HTC Touch Pro2 alá

Akinek nem hetes keze van, örülni fog az alábbi patch-nek. A HTC Touch Pro2 két menüjét is átalakítja 4 oszlopos ikonsorrá. Az egyik a TouchFlo 3D Manila felületen előlapi "Win" gombbal előhívható Start menüje, az innen meghívható "All Programs" menülista.

Az alábbi telepítő csak Manila 2.0 és 2.1 alatt működik, így ha valaki máris ROM-t cserélt a HTC Touch Pro2-n, akkor nézzen utána a verziószámnak az "About" alatt. Igen, igen, máris hallom a kérdést, ha Neked nem Pro2-d van, de a Manila verzió stimmel, akkor WVGA kijelzős modell esetén működni fog a patch a gépeden jó eséllyel. Akinek nincsen Manila a gépén, vagy nem WVGA a felbontás, fel ne tegye, semmi értelme! Nekem tetszik ez a 4 oszlopos elrendezés, hiszen az eredeti Start menü 3 oszlopos volt, míg a programlista végtelen hosszúságú sorként szinte kezelhetetlen. A képeken látható, hogy a fektetett mód is jól néz ki a patch hatására, és könnyen kezelhető maradt a nagy kijelző miatt.

Ettől függetlenül most is él az a rejtett feature, mely szerint ha nyomva tartod Manila felület alatt a Call előlapi gombot, akkor lenyílik az eredeti Windows Mobile menü, és onnan a szoksásos Programs menü jön ki, melynek oszlopelrendezése maradt a szokásos 3. Az egy másik patch lenne, ami a fentiek tükrében nem nagyon érdekes innentől kezdve.

A telepítő az alábbi Xda-Developres "4 Column Start Menu & All Programs" topikban érhető el, és fórumregisztráció után le is tölthető:

2009. július 24.

Google Maps 3.2 - mobilon a saját térképrétegek (videó)

A keresőóriás telefonokra szánt térképszoftverének új változata már kezeli saját rétegeinket is. Azaz ha elmentjük egy kirándulás útvonalpontjait a maps.google.com oldalon, vagy követjük a H1N1 vírus terjedését, innentől kezdve a Google Maps Mobile 3.2 alatt a mobilunkon is megnézhetjük. Gyári beállításban a Wikipédia már jön is. Összeszedtem pár képet a teljes értékű élményért, jó étvágyat!

A fenti képeken egy Windows Mobile PDA nagy felbontású képeit láthatjuk. A képek balról jobbra az első majd a második sorban:
  • Wikipédia találatok a térképen
  • Egy Wikipédia érdekes pontja részletesebben
  • Névjegy
  • A "Rétegek" menü elérése
  • A H1N1 vírus térképe
  • A H1N1 vírus hozzánk közel
  • Egy "érdekes" H1N1 találat
  • A teljes H1N1 lista
Az alábbi videóban látható egy angol nyelvű demó, miként kezelhetjük okostelefonunkon a térképrétegeket:


Gondoljunk csak bele, az összes geoláda online térképen azonnal elérhető lenne a környéken. :) Természetesen a privát és publikus térképpontokat, listákat is könnyen kezeli a szoftver függetlenül a találatok számától, hiszen mindig a hozzánk legközelebb esőkről kapunk csak infót. Saját réteget úgy készíthetünk, ha regisztráljuk magunkat egy Google account-tal, és így lépünk be asztali gépen a maps.google.com oldalra. A Google Maps mobil változata a m.google.com/maps címen tölthető le mobilböngészőn keresztül.

Egy ma megjelent írás a témában Sanciman barátom tollából:
Korábbi bejegyzésem a Google Maps Mobile közösségi funkciójáról:

2009. július 23.

Garmin-Asus Nüvifone G60 képernyőképek

A minap kerültek elő az alábbi képernyőmentések a mytechnews.info oldalon. A Garmin telefonja, a Nüvifone G60 változatáról készültek az alábbi mentések. Az M20 modellel szemben ezen a masinán nem Windows Mobile, hanem Linux alapú operációs rendszer lesz, netán Android. Ez a Garmin-tól nem áll messze, hiszen a Nüvi szériáján Linux alapú kernelt futtat a gyártó. Ha minden igaz, hazánkban nem kerül forgalomba egyik modell sem a Garmin csatornáján keresztül (nem a hazai képviseleten múlik ez tudtommal). Esetleg valamelyik telefonszolgáltató felveheti kínálatába, de ha nem, akkor osztrák vagy német földre kell majd utazni a modellekért. Azt sem tudni, hogy a hazai ASUS belevág-e az értékesítésbe, legrosszabb esetben a kutyásferis nullaáfás mobilüzletek majd hoznak pár darabot. Azért nézzük, miket fog tudni a Garmin és az Asus GPS-telefonja.

Hírolvasó

Időjárás (ez a Garmin GPS-ekben is benne van már)

E-mail egyszerre több fiókkal és protokollal

Egyszerű levélkezelés

Geotag fotózás

Lesz még a készülékben naptár, számológép, tethering (mobilnet-megosztás), kamera, zenelejátszó, címjegyzék, internet böngésző, konverter, GPS navigáció, online geotag információk, Panoramio geotag fotók elérése és természetesen telefon. Csak jelenne már meg akárhogy!

További képernyőképek az alábbi oldalon láthatóak:
Kapcsolódó oldalak:
(via mytechnews.info, gpstracklog.com)

2009. július 22.

Ki mit használ PDA-s YouTube-ozásra?

A mobil készülékeken futó böngészők sok esetben nem, vagy csak korlátozottan alkalmasak a netes videók lejátszására. A YouTube, mint a legnépszerűbb videómegosztó tartalmát Windows Mobile készülékeken többféle módon is megtekinthetjük online, konverzió mentesen.

YouTube-ozás PDA-n

Az igazán hardcore megoldásokat félredobva inkább az átlag felhasználó számára is elérhető változatokat szedtem egy csokorba. Lássuk, ki mit használna YouTube lejátszásra, ha tudná, hogy lehet ilyet is? A képen látható HTC Touch Pro2 gépen a kézenfekvő poént a blogbejegyzés végén lövöm le. :)

Google YouTube Player

Régóta elérhető opensource projekt keretein belül fejlesztett Windows Mobile lejátszó szoftver a Google-től létezik, hogyne létezne, mégis csak ővék a YouTube. A funkcionalitása alapszintű, elforgatja a kijelzőt, hogy lejátssza a videót, működik, ingyenes, nem kér enni, fel kell telepíteni.

Korábban írtam róla a blogomban:
Hivatalos weboldal és letöltés:

HTC Streaming
Media

A HTC úgy oldotta meg a problémát, hogy a www.youtube.com oldal anyagai helyett a m.youtube.com anyagait tette lejátszhatóvá. Ha kapsz egy YouTube linket, az elején a "www." részt cseréld ki "m."-re, és máris a mobil változatot látod.

Opera Mobile alatt az m.youtube.com
Itt még nem játszunk le semmit.

Innen indítva a videólejátszást a HTC PDA-kon az előre telepített Streaming Media alkalmazás ugrik fel, mely kisebb sávszélességigénnyel, azaz gyengébb minőségben (RTSP 3GP tömörítéssel), de simán lejátszik nekünk szinte minden YouTube videót.

Puritán, teszi a dolgát a HTC szoftvere

Sok helyen elérhető a nem HTC készülékekre is az egyszerű Windows Mobile alkalmazás, tessék rákeresni:

HTC YouTube Player

Ezt is a HTC főzte, és ez már natív játszik a YouTube oldaláról videókat. Ráadásul nagyon kimunkált a felülete, és nagyon sok funkciója van, mely segít az eredeti videós oldal eszközeinek elérésében. Gyorsan fut, skálázható a sávszélessége, csak abban tud kevesebbet a CorePlayer-nél, hogy a saját YouTube csatornánk kedvenceire nem tudunk belépni.

A legjobb beépített natív lejátszó

Ezt is kikapták a ROM-ből a srácok, így például az Xda-Developers fórumán is elérhető itt:

CorePlayer


Fizetős médialejátszó alkalmazás. A post írásának pillanatában éppen nem támogatja a YouTube lejátszást. Ennek az lehet az oka, hogy lejárt a licencük, és még nem vettek újat a Google-től. Amint kijön az új változat, ismét támogatni fogja a funkciót. Az ingyenes TCPMP-ből fizetőssé kinőtt lejátszó mindent visz, finoman skálázható, sokat tud, sokféle formátumot támogat videó- és hangfájlokból is. Ami igazán tetszik benne, az az, hogy beléphetek a saját YouTube csatornámra, és itt böngészhetem az összegyűjtött kedvenceimet.

Állat, de éppen ma nem megy

Azonban csak a YouTube támogatás miatt nem szabad megvenni, pláne, ha előretelepített lejátszónk van a PDA-n, vagy a fenti szoftverek bármelyike megfelel a célnak.
Erről a funkcióról amúgy korábban írtam már két postomban is:
A hivatalos gyártói weboldal:

Adobe Flash Lite támogatás


Kezdőknek nem ajánlom! Az Adobe mikor kiadta a Windows mobile platformra a 3.1-es Flash Lite változatát, lehetővé tette, hogy a YouTube és más flash alapú videó is lejátszható legyen elvileg a PDA-kon. Azért elvileg, mert a Pocket Internet Explorer minden második esetben ébred csak rá, mit is kéne tennie, ha éppen nem fagy bele. Az Opera Mobile 9.5-höz valami hack kell, amitől elindul, de a gép rendesen belassul tőle.

Pocket Internet Explorer - tetü rajta a YouTube!
Vagy lajátszik, vagy látom a teljes kéeprnyőt

A jelenlegi Opera Mobile 9.7 erősen bétás böngésző pedig teljesen befagy egy idő után. Szóval kísérletezni lehet vele. A feladatot tovább nehezíti, hogy az Adobe minden népszerűbb oldalról és fájlmegosztóról leszedette az Adobe Flash Lite 3.1-t arra való hivatkozással, hogy problémás. Szerintem a módszer jelenleg felejtős. Azonban ígéretes, hiszen a böngésző ablakban látjuk a videólejátszást, és nem csak a YouTube indul be tőle.

Skyfire Mobile

Majdnem úgy működik ez a mobil böngésző, mint az Opera Mini. Azaz szerver oldalon hozza létre a tartalmat, és a telefonra már csak a kész, tömörített tartalmat kapjuk meg. Azonban amíg az Opera Mini 4.2 jelenleg nem képes még egy flash bannert sem megmutatni, addig a Skyfire alig mutat meg kevesebbet, mint egy asztali gép böngészője.

Skyfire - öröm vele böngészni a videókat!

Sajnos, QVGA felbontásra tervezték, ezért egy 480x800-as kijelzőn olyan homályos lesz a teljes kép, mint a fenti képernyőmentésen. Ettől függetlenül a gyors tartalommegtekintés garanciáját adja, mellékesen a YouTube is simán megy rajta, vele, benne; ahogy tetszik. Natív oldalböngészéshez bármilyen videós tartalom esetén a Skyfire-t javaslom. Sávszéelsség takarékosabb, mint egy natív YouTube lejátszó, igaz a kapott minőség is gyengébb, de a teljes oldalt látjuk. Már ha ez előny.

Korábban itt írtam a Skyfire-ről:
Ja, ez a böngésző még PNA-kra, azaz WinCE alá is feltehető egy kis trükkel. :)A fejlesztőcég oldala és letöltés:
Valakinek valami jobb ötlete van még, ami nem bonyolultabb, mint a fentiek, és Windows Mobile-ra nyújt megoldást online YouTube lejátszásra? :) A fenti blogbejegyzést Georgio barátomnak ajánlom, akinek a címet köszönhetem. ;)

2009. július 21.

Garmin Colorado Beta Firmware 2.95

Idézet:
Changes made from version 2.94 to 2.95:
Azaz kijavították a Colorado GPX hibáját. Azt írja Scott, hogy nem árt előtte az összes GPX fájlt törölni a gépről!

2009. július 20.

Kisebb betűk a HTC Touch Pro2 menükbe

A Pro2 már olyan HTC TouchFlo 3D menüket kapott, melyekben a szokásos Windows Mobile menük ujjbarátok. Mivel magasak, nagyok a sorok, így sokat kell görgetni az olyan menüknél, ahol sok a menüpont. Nincs mit tenni, kicsinyítsük le a Smaller HTC Menus szoftverrel!

Az Extra Small menüméret is jól használható

A HTC egyes modellek ROM-jai gyárilag tartalmazzák a Menu Enhancement alkalmazást, mely a 800x480 felbontáson kezelhetetlenül kicsi Windows Mobile menüket felnagyítja, és ujjal könnyen kezelhetővé teszi. Az alábbi három telepítő három kisebb méret beállítását teszi lehetővé. Attól függően, hogy a gyári Menu Enhancement 1.0 vagy 1.1 verziós (a nem gyári Dutty's WM6.5 R4 ROM tartalmaz már 1.1 verziót), a megfelelőt kell letölteni és telepíteni a PDA-n. A HTC Touch Pro2-re az 1.0 változat kell, különben zöldek lesznek a menük.

HTC Menus 1.0 letöltése

Az alábbi oldalon keresd meg a megfelelő 1.0 változatot (lap közepe), és telepítsd a gépre másolás után. A letöltéshez egy Xda-Developres fórum regisztráció szükséges mindössze.
A normál gyári méretben ha álló helyzetben hívunk meg menüt, akkor 7 sor látszik. A közepes változatban 9, a kisebb változatban már 11, míg az extra kicsiben 13 sor is elfér.

2009. július 16.

Nokia N97 vs HTC Touch Pro2 (videó, teszt)

A finn GDP egyötödét termelő gyártó üdvöskéje elvérzett az alábbi videóban. A Pro2 győzelme nem véletlen.


2009. július 14.

Twitterre fotózni olyan, mint 24 kockára gondolkodni


Rászoktam a geotag mobil fotózásra, annak is az online változatára, mióta lecseréltem a HTC Kaiser-t HTC Touch Pro2-re. Igaz, nem egy kategória Sony DSC-H20 masinámmal, ami stabilizátoros és HD 720p zoom-os videót is készít, de mégsem opálgyár. A Kaiser-rel nem volt olyan izgalmas ez a dolog.

A fotókat egyből teszem twitterre képmegosztó oldalakon keresztül, mely mellé a GPS koordináta Google Maps linkje is betehető. De van olyan képmegosztó, mely egyből a kép mellé teszi a kis térképet is.

Van 1-2 twitter barát is (Nagy Károly és Kósa Ferenc), akik ráadásul madarakat gyűrűznek, vagy éppen jeladót tesznek védett fajokra és szintén sorra lökik fel a képeket, éppen merre járnak. Izgalmas sport. :)

Persze, videóznék is, de Qik program nem fut jelenleg jól Pro2-n, ide utoljára a Kaiser-rel lőttem, de ez is tud geotag-t, sőt mozgás közben tracklog lesz a Google térképen: http://qik.com/sanchomuzax

Ugyanaz a képszerkesztési izgalom jött elő a twitteres geofotózás során, mint anno a 24 kockás filmnél. Ugyanis nem lődöz az ember eszetlen módon, hanem igyekszik kiválasztani azt a pillanatot, ami csak egy van, és nagyon odafigyelni, hiszen a Send gomb után minden twitter follower látja a képed. :)

A post képét ma twitteltem HTC Touch Pro2-vel Alsóörsön, ezt az írást pedig ugyancsak onnan mobil-bloggoltam.

2009. július 13.

Re: Visszaesőben a PNA és PND piac

A Mobilaréna egyik máshonnan átvett cikkére reagálok, mely a GPS piac várható változásairól szól. Érdemes elolvasni (An)Dante fordítását:

http://mobilarena.hu/hir/visszaesoben_a_pna_es_pnd_piac.html

Ne legyen igazam az alábbi pesszimista véleménnyel:

A PNA piacot nem a PDA/smartphone piac veszélyezteti, hanem a gazdasági világválság. Ugyan evidens egy okosabb telefonban a GPS léte, és divatos a nagy kijelző, de a userek többsége nem iPhone-t és Touch HD-t vagy Omnia HD-t vesz, mert nincs rá pénze, és nem is ért hozzá.

Minden nyáron az uborkaszezonban megjelenik egy hír, hogy a mobilok átveszik az uralmat az éppen visszaeső PND piactól, aztán jön a Garmin és a TomTom eladási statja, mely uralja a GPS piacot, és kiderül, hogy a telepített sw-es piac csak valami hangzatos hír volt, semmi köze a valós adatokhoz.

Az iPhone 3.0 OS-re azért fejleszt ész nélkül mindenki navi szoftvert, mert már 30.000 iPhone user jobb reklám a gyártó PNA piacának, mint ha más módon reklámozna. A TomTom az okostelefonokra csak azért gyárt sw-t, mert ez erősíti a PNA szegmensét. Ugyanis mint az iGO esetén is minden 2. sw lopott. Azaz nem ezen van a bevétel. A Garmin nem véletlen csúszik az Asus-szal készített telefonjával. A Blackberry-re írt sw-t már nem is frissíti egy ideje, és nem is forgalmazza, csak USÁban (persze online megvehető perverzeknek).

A sok szutyok PNA megjelenése sem segítette a brand gyártókat. A hivatalos piaci adatokban nem szoktak szerepelni noname márkák, és nem a mennyiségek miatt, hanem mert szürke szegmens.

A Nokia lobogtatja ugyan a GPS-szel szerelt okostelefonjainak az eladási adatait, de a userek statjai nem arról szólnak, hogy mennyien használják rendszeresen a gyártó szoftverét. A Nokia userek navigálni vágyó többsége vesz egy PNA-t azután, hogy kipróbálta a Navigator szoftvert vagy más Symbian alapon futó cuccot. Az iPhone esetén is sokan keverik a pillanatnyi hype során a "navigációt kipróbálta" és a "navigációt rendszeresen használja" fordulatokat.

A fórumok szűk felhasználói köre nem mérvadó. A felhasználóknak a magas térképlicenc árak nem reálisak, 100 USD-t nem ad a tömeg azért egy szoftverért, hogy A-ból B-be kocsikázzon munkanapokon, miközben lefagy a sw a bejövő hívástól. Pláne nem akar térképfrissítést ugyanennyiért 1 év múlva. Azaz a gyártóknak sem jó ez annyira. Azt sem tartom reálisnak, hogy a térképárak jelentősen zuhanjanak a következő2 évben.

Az ABI elemezgethet bármit a jövőről. Az amerikaiak azért vesznek GPS-es telefonokat, mert azokat akciózza az AT&T a mobilforgalom reményében. Azonban nem ezért nem vesznek majd Garmint, mert iPhone-on használnak TomTom-t, hanem mert úgy sem lesz pénzük utazgatni a gazdasági válságban; akkor meg minek egy PNA/PND? Az ABI elemzése számomra egy piacélénkítő PR cikk a mobilos szegmensnek, mint realitás.

---

Egy hasonló témával foglalkozó bejegyzés jelent meg az alábbi oldalon 2009. július 28. napon:

2009. július 10.

Ékezetes hardver billentyűzet és a HTC Touch Pro2

A HTC Touch Pro2 első ROM változata nem tudja az ékezetes beírást a QWERTY billentyűzeten. Az AE Keyborad (AEKMap) szoftvert nem akartam telepíteni, gondoltam utána járok, mi a módja a kódtábla átírásának. Az Xda-Developers megadta a választ.


Ebben az Xda-Developres fórum hozzászólásban lecserélik egy átírt németre a kódtáblát: [link] Gyakorlatilag "mindössze" át kell írni a eT9.Rhodium.040e.kmap.txt nevű fájlt a "\Windows" mappába. A .txt-t átírtam saját billentyűzet kiosztásos elképzeléseimnek megfelelően, innen letöltheted, és csomagolhatod a .zip fájlból:
A "\Windows" mappában lévő eredeti fájlról és biztonság kedvéért a teljes gépről készíts egy biztonsági mentést, ki tudja, mit szúrsz el a nagy izgalomban. ;) Aztán ha a helyén van a fenti fájl ékezesített változata, indítsd újra a Pro2-t, hogy érvénybe lépjenek a módosítások. Ezzel ékezesíthető a HTC Touch Pro2 hardver billentyűzete. A kapcsolódó Xda topikban lévő ékezetes karaktert táblát fel ne tedd, mert megkavarodsz, mint maci a málnásban!

A kódtábla azt tartalmazza, hogy az adott gomb mit jelenítsen meg Fn gombbal lenyomva. Így néz ki például a német QWERTY billentyűzet első sora:
// Row 1
{1 1 1 ! ! 0xff}
{2 2 2 " " 0xff}
{3 3 3 # # 0xff}
{4 4 4 $ $ 0xff}
{5 5 5 % % 0xff}
{6 6 6 & & 0xff}
{7 7 7 * * 0xff}
{8 8 8 ( ( 0xff}
{9 9 9 ) ) 0xff}
{0 0 0 ^ ^ 0xff}
Azaz például az angol (040e) kiosztás helyett a "2" gomb Fn gombbal együtt nem "@" lesz, hanem idézőjel. Ennek megfelelően az "O" gomb már foglalt, ugyanis igen zavaró lenne, ha a billentyűzeten a "-" helyett más jönne elő. Azonban szabad a lenyomva tartott üzemmód az "O" gombbon, és szabad még az "Y" gomb is. El kell dönteni, mi legyen a módja az "óöő" és "ÓÖŐ" ékezetes karakterek beírásának. Létre lehetne hozni egy 040e kiosztás helyett egy magyar 0409 kódtáblát is, de ehhez két helyen át kellene írni a registry-t, amitől mindenkit megkímélnék.
Nekem a lenyomva tartott mód aktiválása még nem sikerült, így sok választásom nem volt, és az Fn gombbal még le nem fedett szabad billentyűkre tettem ékezetes bevitelt, ami persze szabadon átírható.

A fenti saját magyar ékezetes kiosztás a következő lett:
á : Fn + A
é : Fn + T
í : Fn + Y
ó : Fn + D
ö : Fn + F
ő : Fn + G
ú : Fn + C
ü : Fn + V
ű : Fn + B
TAB : Fn + Q (nem valódi TAB, csak 4 db szóköz)
Természetesen a nagybetűk Shift gombbal együtt nyomva Fn-nel ugyanígy előjönnek. A logika az volt, hogy az "á" eleve adott, az "é" és az "í" elég gyakori, középre kerültek, majd az "o" ékezetesei egymás mellé, és alá az "u" ékezetei.

Egyéb amúgy is létező trükkök:

A Ctrl+C és a Ctrl+V illetve a Ctrl+X másoló funkciók itt is élnek, akár egy asztali gépen. A ritkán elérhető karakterek az Fn+, gombbal jönnek elő, ahol a fel/le és jobbra/balra gombok segítenek mozogni. A Shift+kurzor illetve Ctrl+Shift+kurzor segít kijelölni egy szöveget másoláshoz. A Ctrl+kurzor szavanként ugrál egy szövegben. A CallEnd melletti vissza nyíl az OK gomb nyitva is. A Call gomb sokat lenyomva tartva TouchFlo 3D alatt előhozza a Windows klasszikus Start menüjét. A CallEnd sokat lenyomva tartva előhoz egy rejtett, egyszerűsített Comm Manager ablakot. A Shift és az Fn is 2x lenyomva benyomva marad (értsd CapsLock).

Kapcsolódó linkek:

Az első teszt a Garmin Oregon 550 fotós GPS-ről

Sok teszt fotóval és funkcionális képernyőmentésekkel tarkított teszt
jelent meg a Garmin Oregon 550 beépített fényképezős GPS-ről. A vízálló modell nagyon szép képeket készít, pedig csak egy 3,2 Mpx-es halszem van benne mindössze 4x digitális zoommal. A 3D elektronikus iránytű is szenzációs, hiszen bárhogy tartjuk a GPS-t, megmutatja merre van észak (a GPS jel csak 5 km/h felett képes pontosnak mondható irányt mutatni más modelleken, a nem 3D iránytűket pedig vízszintesen kell tartani). Kapunk hozzá 2 db AA akkut is Garmin felirattal. Ezekről az járja, hogy megérik az árukat. A fotók kezelését szépen oldották meg mind az album nézetben, mind a térképen. Szeretném én is tesztelni, és csak reménykedem abban, hogy nem akarom majd lecserélni a Garmin Oregon 400t GPS-emet erre, mellyel a strandon is fotózhatunk. Aki twitterre GPS koordinátás képeket fotóz mobillal, érti hogy mire gondolok. :)

A teljes teszt az alábbi oldalon olvasható el:
http://gpsinformation.info/penrod/oregoncamera/oregoncamera.html

Kapcsolódó oldalak:
http://garmin.lap.hu
http://garmin.hu
http://twitter.com/sanchomuzax

(mobilról bloggolva)

2009. július 4.

Skyfire böngésző Windows CE alatt (PNA hack)

A Skyfire az egyik legjobb böngésző Windows Mobile és Symbian alapú készülékekre. Azonban PNA-kon, azaz Windows CE alapú kütyükön is futtatható. A megoldást a GpsPasSion fórumán, a MioPocket 3.0 csomagban találhatjuk meg.

A MioPocket 3.0 egy alternatív kezelőfelület Windows CE alapú GPS-ekre. Elsősorban a Mio sorozatot támogatja, azonban páran összefogtunk a HP iPAQ 31x felhasználói táborban, és azóta 800x480 méretű skin is elérhető. A csomag folyamatosan bővül különböző alkalmazásokkal, és segédletekkel. Az egyik ilyen újdonság az R49-be belekerült Skyfire böngésző.

A Skyfire vagy ActiveSync-en, vagy a profibb megoldásnak mondható Bluetooth internet elérésen keresztül képes működni. Azaz a PNA-dat előbb rá kell bírnod, hogy BT-n át DUN vagy PAN kapcsolattal egy külső mobil készülékről vagy asztali gépről megkapja a netet. Erről írtam egy lehetséges megoldást azoknak, akik HP iPAQ 316-t használnak. Azonban ez PNA-nként eltér, így ebben nem tudok segíteni.

Aki nem akar szenvedni a Mio csomaggal, eléri itt is a Skyfire Windows CE csomagot:
A MioPocket 3.0 telepítése és használata PNA-ként eltérő, ebben ezért nem tudok segíteni, de részletes leírást találsz a kapcsolódó linken és a telepítő csomagban. Azonban csak óvatosan, saját felelősségre használd, mert teljesen elronthatod a készüléked, ha nem megfelelően alkalmazod! A telepítőcsomagot és a leírásokat itt leled:

A Skyfire másolással telepíthető PNA v1.0.0.11783 változatát a letöltött csomagban az alábbi helyen találod meg (azaz nem kell telepítened a MioPocket 3.0 csomagot!), mely PDA-n is simán elindul.
  • "MioPocket 3.0 Release 49/MioAutoRun/Programs/Skyfire"
Mivel faternek elpasszoltam a HP iPAQ 316-omat, ezért Gyurci batárom, a Navigalj.hu és a TomTom blog szakértője készített pár képernyőmentést egy új Wayteq PNA-n, amit éppen tesztelget. Köszönöm a képeket! :)

Ahhoz, hogy jól fusson a Skyfire, ki kell kapcsolni a task bar-t, mert ahogy a képeken is látható, az alsó menük elbújnak, így a billentyűzetet nem lehet előhívni, sem a főbb menüket.

Ha sikerült Neked is a telepítés, küldjél róla fotót, amint böngészed kedvenc weblapod, és kiteszem a blogomba. ;-)

2009. július 1.

Garmin Dakota - az olcsó kültéri GPS-bogár

Elég keveset ír a hazai navigációs sajtó a Garmin Dakota GPS-ről, egyetlen tisztességes anyagot a GPSGames.hu rakott csak össze. Ez a kültéri sportokhoz készült, úgynevezett outdoor kategóriába sorolható típus azoknak készül, akik nagyon sokat nem akarnak rászánni a második, de vízálló GPS-re.

Garmin Dakota 20,
mintha egy bogár háta lenne a hátlap.

A Garmin Oregon és Colorado ára alá belőtt Dakota 10 és 20 modellek vélhetően a Garmin Vista sorozat kiváltói lesznek (nettó 299,99 USD, azaz kábé nettó ~65.000,- Ft lesz a Dakota 10). Azaz nem a hardcore geocacher őrültek, hanem a koca amatőrök fognak lelkesedni a GPS-ekért. Érintőképernyősek, kicsit kisebb a kijelzőjük, mint az Oregoné, a kisebb tudás miatt akár 20 órát is elbír az agyuk egy pár AA akkuval, a 10-esben nincsen microSD hely, csak belső memória (850 MB), a 20-asban pedig van barométer és 3D elektronikus iránytű is. Azaz függőlegesen tartva is tudja álló helyzetben, merre az arra, akár csak a nemsokára megjelenő beépített fényképezős Garmin Oregon 550 GPS. A 20-assal át lehet küldeni Oregon és Colorado modellekre vezetékmentesen egyes GPS tartalmakat. Azonban a képnézegetés mindegyikből kimaradt.

Garmin Dakota 10,
sárga, mint a Vista.

Ja, és az USB kimenet sem használható NMEA kimenetnek, a kijelző átló pedig 1 cm-re kisebb az Oregon sorozathoz képest, mely azzal is jár, hogy 240x400 pixel helyett csak 160x240 pixel jut a térképek megjelenítésére. Azaz kevésbé szép a kép, de sokat spórolunk az akkun a kevesebb grafikai számítás miatt. Egyébként mindkét modell alkalmas lehet NaviGuide Magyarország autós térképpel az útvonaltervezésre, de ezek sem beszélnek, ahogy egyik outdoor modell sem, csak csipognak.
Kisebb kijelző kisebb felbontássalA 20-asban van iránytű
és légnyomásmérő is.

Lelőve Mozo poénját: nem lesz rajtuk előretelepített Dakota közmondásgyűjtemény. :-D

Mindegyik tudja az extra szöveges geoláda leírások megjelenítését, de kimarad belőlük a WhereiGO játékszoftver. Az árakat össze lehet vetni a Garmin angol nyelvű webáruhazában USD-ban megadva. Az alábbi linken együtt láthatjuk a Garmin GPSMAP 60CSx, az Oregon 300 és a két Dakota modellt:
FCC élő fotók a Garmin Dakota 20-ról: