Oldalak

2002. május 5.

APSLive FAQ

APSLive és a gyakori kérdések

Az SB Live! hangkártya bele ugyanaz majdnem, mint az EMU APS hangkártyáé, mely lényegesen magasabb árkategóriát képvisel. Kisebb cselekkel létrehozható az APSLive.

Hangsúlyozom, hogy az APSLive nem egy kereskedelmi forgalomban lévő, boltban kapható hangkártya! Az APSLive a Creative gyártmányú SB Live! hangkártya, és az EMU gyártmányú EMU APS hangkártya ötvözése. Ez abban áll, hogy az SB Live! hangkártyát az EMU APS hangkártya megfelelő driver-eivel működtetjük.


  • Milyen erős gép kell hozzá?

Ugyanaz elég elvileg, mint az SB Live! esetében. Az EMU APS-hez 200 MHz CPU, 64MB RAM az ajánlott a jobb kihasználtsághoz.

  • Hány effektet lehet használni valós időben?

Az összes effekt képes valós időben egyszerre futni. Ezt az EMU10K1 produkál DSP effektekkel.

  • Használhatóak saját effektek?

A közeljövőben tervezi a gyártó, hogy egyéb DSP effektek letöltésére is alkalmassá teszi a hangkártyát. Remélhetőleg ez is fog működni az APSLive-on is, lévén a Creative-ra támaszkodik többnyire az E-MU is.

  • Hány bites a DSP algoritmus?

A DSP algoritmus felbontása 32 bites. Ennek köszönhető az igen jó minőségű hangzás.

  • A bemenetek és kimenetek keverhetőek felvételre?

Minden további nélkül, hiszen full-duplex a hangkártya, és az összes hangcsatorna paramétere állítható, mely nem igényel CPU elfoglaltságot.

  • Mekkora a kártya teljes kihasználtsága esetén a CPU igénybevétel?

Amennyiben mind a 64 hangcsatorna üzemel, és mind a 16 effekt beállítás működik, akkor is mindössze 10%-ot foglal a CPU teljesítményéből.

  • Alapban milyen szoftverek támogatják az APSLive-t?

Az alap szoftvereket, melyek az E-MU működéshez szükségesek: E-Control panel/mixer, a SoundFont Bank Manager, és a SoundFont Librarian. További termékek a Vienna, Creative Labs� SoundFont editor/creation program, Cakewalk Express Gold 6.0 (automatic SoundFont loading),a Sound Forge XP 4.0, a Sonic Foundry audio editing program (full version), a Cubasis AV for APS, a WaveLab v1.6, melyek kifejezetten képesek kihasználni a hangkártya működését.

  • A hangkártya kompatibilis egyéb MIDI/audio szekvenszerekkel?

A szabványos Windows környezetekben a Cakewalk, Steinberg, E-Magic, Samplitude, és egyéb alkalmazásokkal megfelelően biztosítja ezt a működést.

  • Hány wave sávot képes egyszerre kezelni felvétel/lejátszás esetén?

Gyakorlatilag ezt leginkább a teljes rendszer sebesség határoz meg (CPU, vincseszter elérés sebességei). De egy jobb rendszer akár 20 wave egyidejű kezelését is lehetővé teszi, mely még mindig nem a hangkártya határa.

  • Az APSLive is ASIO támogatott?

Az E-MU APS v1.5 driver már támogatja az ASIO-t, melyet a Steinberg féle Cubase VST audio sávok kezelésére fejlesztett ki saját eszközként. Így nem csak 2 track-et, hanem 8 (2+6) stereo track egyidejű kezelését teszi lehetővé egyidejűleg.

  • Támogatott a Windows 98 rendszeren is?

Természetesen igen, akár Windows 95 alatt. Bár tapasztalatok alapján a legjobb a Windows 98 SE változat.

  • Támogatott a Windows NT és Macintosh rendszereken is?

A driver még fejlesztés alatt áll.

  • Az APSLive támogatott DirectSound-dal?

Az E-MU APS driver v1.5 már támogatja a DirectSound (DirecX driver) teljes használatát.

  • Milyen bankkezeléssel működik az APSLive?

Az SB Live!-nál megszokott SoundFont (.sf2) v2.0-nál a fejlettebb v2.1 támogatottság működik, melyet az E-MU fejlesztett ki a Creative termékekre.

  • Az E-MU EOS hangkészlet szabvány használható az APSLive-nél?

Erre elvileg létezik egy SoundFont konverter.

  • Milyen és hány ki/bemenete van az APSLive-nek?

Analóg be/kimenetei nincsenek (kivéve 1 analóg ki ezzel a patch-csel), lévén az SB Live! ADC/DAC áramköreit nem képes kezelni az EMU APS driver. Azonban az SB Live!-nál megszokott digitális be/kimenetek működnek. Vagyis az S/PDIF digitális bemenet, a CD digitális bemenet, valamint az S/PDIF digitális kimenet egyidejűleg használható, szabályozható, effektezhető.

  • Milyen típusúak a digitális hangcsatornák?

A digitális portok a hangkártyán található tüskékről szedhetőek le soros vezetékkel (mint a coax/RCA konnektoros szabvány esetében). A skálázhatóság az SB Live! szabvány szerinti, tehát tudja a 48kHz mintavételezést is. Javasolt a coax/optikai jelátalakítás a jelillesztés, és a minőségromlás miatt, amennyiben a gépen kívülre visszük a digitális jelet.


2000-05-12

  • A gyengébbek kedvéjért:

Mostanában sok levelet kaptam, és úgy tűnik, nem egyértelmű még mindig, amiket itt leírtam. Tehát:


  • Ha veszek egy Live!-ot, és felrakom az APS driver-eket, akkor az az egy analóg csati mit jelent? Ha nincs keverőm, meg semmim se, csak egy pár ócska (aktív) hangfalam, akkor az az egy csati az jó nekem?

Nem biztos. Tehát az a lényeg, hogy jelenleg ha a "7&8 analog output"-t kiválasztja az ember az APS mixer-en, akkor megjelenik az APSLive egyik analóg kimenetén a master hang. Azonban a mixer setting-t elmentve ezzel a beállítással megsérül a setting file. Az új driver már lehet, hogy kiküszöböli ezt, mire Te olvasod. itt. ezt. most. már. hát... Ezért olyannal kell elmenteni, ami nem szól amúgy, azaz mindig manuálisan kell beállítani az adott settings-re az analóg output-ot, pl. Windows induláskor is. Ez azért van, mert valszeg nem tudták rendesen megjavítani SB-ra a mixer szoftvert.

Ha nincsen erősítőd, csak passzív hangfalad, azt semmi képen ne kösd egy hangkártyára, bármi legyen is az. Aktív hangfalra kötheted persze.

Az a lényeg, hogy ha kényelmesen akarod használni, tehát szükséged van az APSLive analóg bemenetére is, és nem akarsz szórakozni az analóg kimenet állítgatásával, akkor kell egy másik kártya, vagy egy külső AD/DA áramkör, mely képes az APS digitális ki/bemeneteivel kommunikálni (S/PDIF), és akkor az lesz az analóg ki/bemenete az APSLive-nek. Nekem még egy Live! van mellette. Tehát 2db SB live! Value OEM-mel oldottam meg, és egy külső A/D-vel.

Ez azért jó nekem, mert közvetlenül az APS-sel is tudok fogadni Line In-en, miközben a sima SB Live! kimenetén szól az APSLive, így jó a mixer settings mentésem is. Azért nem használom azt, hogy az SB Live!-on jön be az analóg hang, és megy az APS-be, majd vissza az APSLive hangja az SB Live!-ba, akkor összegerjed. S hangsúlyozom, hogy az APSLive analóg kimenete bár él, ha kiválasztom a mixer-en a "7&8" kimeneteket, azonban elrontja a mixer settings mentést a mixer, ha ezzel mentem el, én nekem meg nincsen türelmem arra, hogy "none"-nal mentsem el, majd mindig visszaállítgassam "7&8"-ra, ha hallani akarok bármit is.

Ja! És nem jó a GUS PnP másik hangkártyának, mert annak nincsen S/PDIF bemenete. Tehát hangsúlyozom, hogy olyan D/A konverter, vagy D/A konverterrel rendelkező hangkártya kell a gondtalan működéshez, mely képes a digitális kimenetet analóggá alakítani.


  • Az APSLive sajátosságairól, új driver-eiről az eredeti EMU APS-hez képest itt olvashatsz.

APSLive tippek és trükkök

  • SB Live! csak effekt modulként a APSLive mellett

Két SB van ugye nálam, aztán tegnap rájöttem, hogy mivel a Cake-kel nem lehet külön effektezni ASIO szerűen realtime, ezért a "felesleges" SB Live!-ra küldtem AUX jelet Cake alatt, és azon effekteztem, és nálam ez a kártya megy bele az APSLive D1 bemenetére. Magyarán, ha elfogynak az effektek az APS-sen, vagy nincsen elég külön realtime effektezett wave-sáv, akkor lehet használni a Live!-t.


  • D1 és D2 kihasználása az APSLive-on

Rá lehet kötni a D1 és D2 digitális bemenetekre az SB Live! első és hátsó sztereó digitális kimeneteit. A tüskesoron van a D2, a D1 meg a CD S/PDIF Input az APSLive kártyán. Ezt ügyes dologra lehet használni, olvass róla itt.


  • i2s I/O

Azt nem is merem felvetni, hogy a panelről forrasztással elérhető i2s digitális kimenő/bejövő lábakat össze lehetne kötni a két kártyán. Még nem tudom, mire lenne jó ez sem. Megjegyzem, hogy az ADC/DAC áramkörök a SB Live!-on analóg/i2s szabványúak, és külön alkotja az i2s/S/PDIF átalakítást. Az i2s 3 szálon fut, míg az S/PDIF 1 szálon (+GND mindegyiknél).


  • v1.5 patch bug

Nem tudom, hogy a régi v1.5 patch csinálta-e, de az évvégén megjelent verzió óta tűnt fel a dolog, hogy nem tölti be rendesen az APSLive mixer beállítást, ha a kimenet "7&8" digi kimenetre van állítva, amit úgy sem képes felvenni betöltéskor. Szóval elfelejti ekkor a User sávok rútolásait, olykor az effekt-preszeteket is.

Ennek elkerülésére "none" digi kimenettel kell menteni, és ekkor a D1 beállítás is megmarad. Az a vicc, hogy ha "7&8"-cal mentek, a D1 betöltéskor szürke, hiába van rajta az SB Live!. Azt hittem, ez azért van, mert a Live! S/PDIF kimenete 44.1kHz, de nem. Egyszerűen ha nem tudja a digitális master kimenetet felvenni ("7&8"), elfelejti beállítani a többi paramétert, csak a sávok száma stimmel.

  • FONTOS! Az APSLive sajátosságairól, új driver-eiről az eredeti EMU APS-hez képest itt olvashatsz.

  • APS effektek

Vannak effektek, melyeket kifejezetten csak Insert-re lehet berakni, mint pl. az EQ-kat és a Compressor-t. Kár, hogy nem lehet master insert-t rakni, mert így pont a kompresszor csak az adott MIDI/ASIO vagy wave-sávra él csak, melyre beszúrom. Így egy lépésben nem lehet master-elni, ha kell a kompr. Ezt a kérdést megoldaná, ha menne 2 db APSLive egymás mellett analóg ki/be.


  • Több mint 32MB memória elérése

Jelenleg ugye az SB Live! Live!Ware sorozatokkal ellentétben az EMU APS felület nem támogatja a 32MByte-nál nagyobb memóriakezelést. Ezt megoldandó a következő tipp. A registry-ben kell turkálnod, melyet CSAK SAJÁT FELELŐSÉGRE TEGYÉL! Nem is írom le, hol találod meg, ha nem értesz hozzá, nehogy feleslegessen vidd Magad rontásba. Aki tudja miről van szó, ezt tegye bele:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Creative Tech\Devcon\0003] "MaxPatchMemory"="66584576"

Ami azt jelenti, hogy maximum 66584576 [64MByte] memória érhető el.

Egyéb példák:

  • 33292288 [32MByte]
  • 99876864 [96MByte]
  • 133169152 [128MByte]

Nem tudom, miért de EZ A MEGOLDÁS MÁR NEM MŰKÖDIK!!!

Ha mégis szeretnél 32MB feletti .sf2 mennyiséget egy időben használni, próbálkozz a megafont és az Alive nevű alkalmazással.


  • CC91 és CC93 működése User sávokon

Mikor egy MIDI sávot bekötsz User sávra, tapasztalhatod, hogy megszűnik egyes SoundFont-ok esetében a Reverb és Echo paraméterek CC91,93 kontroller üzenetekkel történő vezérelhetősége. Ez nem bug, hanem feature. :) Ugyanis az APS a SoundFont v2.1 formátummal lehetőséget kap arra, hogy a Modulator Properties beállításaiban ezt a CC vezérelhetőséget külön aktiváld. Egyébként csak NRPN illetve SysEx paraméterekkel vezérelheted. Tehát ha fixre kell állítani, és nem változik szám közben a CC értéke, akkor állítsd be az effekt arányát a User sávod két Aux buszán, ha már úgy is ott van. Vagy szerkeszd bele a SoundFont-odba, hogy CC91 illetve CC93 működjön (akár külön layer tartományra is!), vagy ha ez sem megy, akkor használd a bonyolult, és hosszú SysEx illetve NRPN megoldást.


  • EMU APS SysEx illetve NRPN specifikáció

Mint általában a PCM, wavetable, és hasonló elven működő szintetizátorokban, a SoundFont alapon működőekben is meg van a lehetőség arra, hogy az adott hangszer megszólalási paramétereit állítgassuk a gyári beállításokhoz képest. Erre nem feltétlen szükséges minden esetben egy bank szerkesztő, mint esetleg a Vienna!

Felhívom figyelmed, hogy sokan ezeket a paramétereket olykor már effektezésnek hívják. Én nem tenném. Bár egy CutOff vagy Resonan látszólag effekt, de valójában ez még a hangelőállítás előtt előálló paraméter, mely minden egyes megszólaló egy-hangra más lehet, miközben az effekt a hangok összességét módosítja tovább!

Amennyiben az adott szintetizátorra specifikálták, akkor elérhető egy úgynevezett MIDI specifikáció, mely CC, SysEx, NRPN paraméterek valamelyikével állítható egyes bankparaméter. Mivel az EMU APS komplexebb, mint az SB Live! szintetizátora, ezért eltér a MIDI specifikációjuk. Mellékelten az APSLive-en is használható lista látható az EMU APS-ről.

EMU APS SoundFont Controls v2.1

Mod Envelope XX=0-127

Delay $B0 $63 $78 $B0 $62 $19 $B0 $06 ModDelay
Attack $B0 $63 $78 $B0 $62 $1A $B0 $06 ModAttack
Hold $B0 $63 $78 $B0 $62 $1B $B0 $06 ModHold
Decay $B0 $63 $78 $B0 $62 $1C $B0 $06 ModDecay
Sustain $B0 $63 $78 $B0 $62 $1D $B0 $06 ModSustain
Release $B0 $63 $78 $B0 $62 $1E $B0 $06 ModRelease

toPitch $B0 $63 $78 $B0 $62 $07 $B0 $06 ModtoPitch
toFC $B0 $63 $78 $B0 $62 $0B $B0 $06 ModtoFC

Vol Envelope XX=0-127

Delay $B0 $63 $78 $B0 $62 $21 $B0 $06 VolDelay
Attack $B0 $63 $78 $B0 $62 $22 $B0 $06 VolAttack
Hold $B0 $63 $78 $B0 $62 $23 $B0 $06 VolHold
Decay $B0 $63 $78 $B0 $62 $24 $B0 $06 VolDecay
Sustain $B0 $63 $78 $B0 $62 $25 $B0 $06 VolSustain
Release $B0 $63 $78 $B0 $62 $26 $B0 $06 VolRelease

Effects XX=0-127

Send1 $B0 $63 $78 $B0 $62 $10 $B0 $06 Send1
Send2 $B0 $63 $78 $B0 $62 $0F $B0 $06 Send2

Enhancement XX=0-127

Enhanc1 $B0 $15 Enhanc1
Enhanc2 $B0 $16 Enhanc2
Enhanc3 $B0 $17 Enhanc3
Enhanc4 $B0 $18 Enhanc4

Vib LFO XX=0-127

Delay $B0 $63 $78 $B0 $62 $17 $B0 $06 VibLFODelay
Frequen $B0 $63 $78 $B0 $62 $18 $B0 $06 VibLFOFrequen
toPitch $B0 $63 $78 $B0 $62 $06 $B0 $06 VibLFOtoPitch

Mod LFO XX=0-127

Delay $B0 $63 $78 $B0 $62 $15 $B0 $06 ModLFODelay
Frequen $B0 $63 $78 $B0 $62 $16 $B0 $06 ModLFOFrequen
toVol $B0 $63 $78 $B0 $62 $0D $B0 $06 ModLFOtoVol
toFC $B0 $63 $78 $B0 $62 $0A $B0 $06 ModLFOtoFC
toPitch $B0 $63 $78 $B0 $62 $05 $B0 $06 ModLFOtoPitch

LP Filter XX=0-127

CutOff $B0 $63 $78 $B0 $62 $08 $B0 $06 CutOff
Resonan $B0 $63 $78 $B0 $62 $09 $B0 $06 Resonan

Reset XX=0

Enhance $B0 $16 $00 $B0 $17 $00 $B0 $18 $00 $B0 $19 Reset1
NRPN $B0 $63 $00 $B0 $63 Reset2
All $B0 $79 $00 $B0 $63 Reset3

  • Kis magyarázatként ennyit még:

Az "Enhanc" paraméter a Vienna-ban Modulator Properties paraméterrel beállítható CC21,22,23,24 bármire beköthető kontrollerek. Ezzel megspórolhatod a hosszú NRPN üzeneteket, mely előnyös, ha zeneszám közben kívánod változtatni. A már eleve v2.1 verziószámú SoundFont-ok tartalmaznak ilyen beállításokat.

A "Send1/2" paraméterek akkor használatosak, ha User sávot használsz, és kellenek a CC91,93 Reverb illetve Echo beállítási lehetőségek, és nincsen beállítva ez a Modulator Properties-ben (Vienna).

Ha jól megnézed a paraméter lehetőségeket, akkor még LFO is köthető pl. a CutOff-ra, ami elég kellemes. Külön reset-elheted a CC21,22,23,24 csatornákat, és az összes NRPN csatornát, valamint egyszerre az egészet.


  • Testvéreim! Fohászkodjunk az EMU APS v2.0 driver-hez.


  • Az APSLive sajátosságairól, új driver-eiről az eredeti EMU APS-hez képest itt olvashatsz.

APSLive mode

Az SB Live! hangkártya bele ugyanaz majdnem, mint az EMU APS hangkártyáé, mely lényegesen magasabb árkategóriát képvisel. Kisebb cselekkel létrehozható az APSLive.


Hangsúlyozom, hogy az APSLive nem egy kereskedelmi forgalomban lévő, boltban kapható hangkártya! Az APSLive a Creative gyártmányú SB Live! hangkártya, és az EMU gyártmányú EMU APS hangkártya ötvözése. Ez abban áll, hogy az SB Live! hangkártyát az EMU APS hangkártya megfelelő driver-eivel működtetjük.


Kettő darab SB Live! Value-t raktam a gépembe. A PCI slot-ban a másodikba raktam a másodikat, és rögtön fel is rakta a Live Value P'n'P módban magát, de felkiáltójeles lett az első. Ekkor annak a driver-ét lecseréltem az EMU APS v1.1 driver-ekre, és király, láss csodát, megy a kettő. Az egyik EMU APS, a másik SB Live! Value üzemmódban.

Előtte összekötöttem az S/PDIF csatikon egy-egy szálat. Értelem szerűen a Live S/PDIF input tüskéjére az EMUláltnak az S/PDIF0 jelü outputját (köthettem volna az S/PDIF1-t is akár, mindegy elvileg, mert úgy is ki kell majd az EMU APS mixer master potija alatt választani, melyiket használom digi outnak). Bár a kártyán nincsen ott, melyik a kettes láb, csak az 1. van megjelölve (tehát merre megy a számozás), de ki lehet találni, mert asszem a 3. láb üres. Tehát egy megoldás, ha veszel egy SB Live! Value-t 13 600+áfáért. Szerintem kibaszottul megéri a dolog! Amúgy a Cubase VST ASIO támogatáshoz a v1.5 cuccok kellenek. A patch meg arra jó (mert nehezen válaszoltaka kollégák, hát közzé teszem), hogy az v1.5 driver-t alkalmassá teszi arra, hogy működjön Live-val. Mivel alapban csak az v1.1 izzik be rajta. Ne felejtsd el a driver-rel együtt az applikációkat is letölteni!


Szükséges lesz az S/PDIF csatlakozó lábkiosztása is, mely a következő (ez a régi SB Live! Value széria, melyen nincsen S/PDIF mini jack csatlakozó):

01.:S/PDIFO#0 (output 0)
02.:GND
03.:Not Connected
04.:VCC (+5V)
05.:GND
06.:S/PDIF IN (input)
07.:Not Connected
08.:Not Connected
09.:S/PDIFO#1 (output 1)
10.:GND
11.:S/PDIFO#2 (output 0)
12.:S/PDIFO#3 (output 0)

Természetesen az S/PDIF csatlakozók szabványos RCA/coax digitális jel szerinti szabványt képviselik.

Az újabb SB Live! Value széria, melyen rajta van egy mini jack csati, itt van a lábkiosztás:

1 VCC +5V power supply
2 VCC +5V power supply
3 GND Ground
4 AC97CLK 24.5 MHz clock output
5 GND Ground
6 GP_SPDIFIN#2 SPDIF input signal
7 GND Ground
8 GND Ground
9 SPDIFO#3 SPDIF Out signal
10 GPO1 General Purpose Output #1
11 GPO2 General Purpose Output #2
12 GND Ground
13 GPO0 General Purpose Output #0
14 GND Ground
15 GP_SPDIFIN1 SPDIF Input signal
16 GND Ground
17 SPDIFO#0 SPDIF Out signal
18 GND Ground
19 SPDIFO#1 SPDIF Out signal
20 GND Ground
21 GND Ground
22 SPDIFO#2 SPDIF Out signal
23 GPI0 Digital Input (GP Input 0; Reserved)
24 GPI1 Digital Input, (GP Input 1; Reserved)
25 OUTMIDI MIDI Output
26 GND Ground
27 INMIDI MIDI Input
28 GND Ground
29 KEY
30 KEY
31 ADCSDO2 I2S audio data input.
32 GND Ground
33 ADCSDO1 I2S audio data input.
34 GND Ground
35 ADCSDO0 I2S audio data input.
36 GND Ground
37 I2SCLK I2S serial bit clock.
38 GND Ground
39 I2SFS Frame sync.
40 GND Ground

Használni egészséggel!


  • Tehát ha eddig sem világos esetleg

Igen, kell egy másik Live!, ami az AD/DA egyben, és összekötöd a digitális ki/bemeneteket. Nekem így megy.

Az APS driver-rel kinyílik egy világ előtted...:) De most komolyan. Lehetőséged lesz arra, hogy az ASIO wave sávokat külön effektezd realtime (nem dx, CPU számolós, hanem a kártyán lévő DSP) effektekkel, ami állat dolog. Külön effektezheted a MIDI sávokat is. Minderre létre lehet hozni a MIDI és a sima wave sávtól függetlenül 5 db User sávot, melyre beállíthatod, hogy milyen effekt legyen rajta, és hogy melyik MIDI és ASIO sávra vonatkozzon ez. Kijelölhetsz 4 db master aux effektet, mely önmagában még semmit nem csinál, csak akkor, ha az adott MIDI, wave, vagy User sávra kijelölöd, hogy a 4-ből melyik 2-re mekkora arányban menjen ki a hang effektezésre (mint egy nagy keverőn). Aztán ha még ez sem elég, akkor vannak Insert effektek, melyek arra jók, hogy még a hangerő poti után rögtön csak arra a MIDI, wave. vagy User csatornára beraksz egy effektet, mint EQ, vagy compressor pl.

Szóval elég durvás Cubase VST-vel együtt. A VST v3.7 támogatja azt is, hogy .sf2 bankjaidat a Cubase-ből töltsd be, aztán lements egy preset-et, és mikor betöltöd az .arr vagy .all fájlodat, akkor ezt is be lehet hozzá tölteni. Nem automatikus még sajna, de ez is valami. További előny, hogy mivel az APS ASIO támogatott, ezért sokkal kisebb a latency-je (ms-ban megadott késés a hang kiadádától a megszólalásig, ami abból adódik, hogy a wave sávokat fel kell cibálni megszólalásra a vinyóról) VST alatt.

Továbbá ki tudod használni a SoundFont v2.1 adta lehetőségeket. Ugyanis a Live! alapban csak a v2.0 változatot ismeri, így a Modulator Propertie-ket (Vienna bankeditálás során) nem tudod értelmezni, és használni. Ez arra jó, hogy a hangbankok egyes speciális paramétereit nem kell SysEx-el vagy NRPN paraméterekkel buzerálnod, ha a Modulator Properties-ben be van állítva a bankra, hogy pl. CC21,22,23,24 MIDI-controller-ekkel el lehessen érni. De ezt én sem igen használom, csak ha nagyon kell.


  • Az APSLive sajátosságairól, új driver-eiről az eredeti EMU APS-hez kképest itt olvashatsz.

APSLive kártya parti

Avagy EMU APS fillérekért?

  • A patch-csel megy a v1.5 driver is, és így a Cubase VST-ben 16 darab ASIO támogatott csati jelenik meg.
  • A ReBirth v2.0 nem jelez utánfutást, ha lehúzom minimumra a latency-t, bár nem lehet 0-ig húzni, hanem megáll 40-50 körül (gépfüggő?).
  • Az APS mixeren nekem 5 user submix-et sikerült létrehozni.
  • Ezekben kijelölheted, hogy milyen midi csatik és milyen ASIO audio sávok kerüljenek bele.

  • Ezután az a sáv a master potija, és beállítható a 4 darab master effekt közül 2 hozzá, és annak aránya.
  • Még hozzáfűzhetek insert effekteket. Hogy mennyit? Amennyi még nincsen felhasználva.
  • Van egy kis effekt panel, ahol jelzi, milyen effekteket nem használtam még fel, vagy mi foglalt.
  • A beállítások egy .ems fájlba mentődnek, amit ha megnyitok explorerből, akkor rögtön feljön a mixer, és az a beállítás.
  • A hangfont kezelése jobban kidolgozott, mint a Live-nak. Bár először nem értettem.
  • A nulladik alap bank egy GM általában. E mellé lehet berakni ugyanúgy többet. Aztán itt lehet beállítani, hogy a négy kontroller sávra mi kerüljön. Van GM, EMU, és user (amit akarsz) metódus is.
  • De a patch mellett is ott lévő Cubase mixer sáv minta bemutatja, hogyan lehet elérni az összes hangbeállítást.
  • APS módban nem akad a Cutoff, ellentétben az SB Live! saját driver-eivel! És az effekteket is állíthatom Cubase vagy Cakewalk alatt így. Állat!
  • Visszatérve az ASIO-ra. Ha csinálok egy ilyen user submix-et, akkor innen effektezhető a Cubase adott wave sávja. Ez azért jó, mert nem zabálja a CPU-t a Cubase pl. reverb esetén.
  • Vienna v2.3 SoundFont szerkesztő alatt elérhetőek az SB Live! driver használatakor nem látható Modulator Propertie tulajdonságok. Ez gyakorlatilag a v2.0 és a v2.1 típusú SoundFont közötti különbség.

  • Persze lehet pitch shift, echo, delay, distorsion, compressor, flanger, EQ, parametric EQ (az EQ-k egy sáv hangszínét állítják, 4 darab pedig négyét). A ring modulátort nem látom viszont. Több nem jut eszembe, lehet, hogy nincs... :)
  • Az EQ léte miatt nincsen valószínűleg a Live-nál megszokott delay-nél emelési freq. állítás. EQ, és Pan-EQ-ból 4-4 darab van.
  • SoundFont betöltés Cubase alatt a v3.7 verziótól él csak, de ott is külön kell mindig betölteni a preszet fájlt. Cakewalk alatt nincsen gond, csak fel kell installálni a hozzá adott SountFont Manager v1.0 cuccot. Gond nélkül Cakewalk v9.0 verziótól ment nekem a tesztek során.
  • Az APSLive sajátosságairól, új driver-eiről az eredeti EMU APS-hez kképest itt olvashatsz.