Oldalak
2009. február 27.
Napszakfüggő színhőmérséklet állítás LCD-re
A F.lux Windows, Mac és Linux alatt is futtatható, könnyen telepíthető alkalmazás. A tray ikonba beülő alkalmazás egyszerűen demonstrálja, mi történik nap végére. Ha zavaró a színhőmérséklet amúgy ésszerű elállítása, mert mondjuk grafikai munkát végzünk, egy óra időtartamra letilthatjuk a F.lux működését.
A GPS koordináta beállítása egyszerű, weben át egy keresővel segít megtalálni a megfelelő helyet, melynek koordinátáit csak copy/paste ki kell másolni. Budapest esetén egyből beírható a "47.50N, 19.04E" érték. A színhőmérséklet határait is módosíthatjuk, ha nem tetszik az este akár 3400 K értékre "bezuhanó" fehéregyensúly-eltolódás. A szoftver a stereopsis.com/flux/ weboldalon érhető el.
A Microsoft pereli a TomTom GPS gyártót
A Microsoft mintegy nyolc szabadalmát látja megsértve, ezekből kettő a rövid és hosszú fájlnevek kezelésével kapcsolatos, míg a harmadik flash-alapú, programozható ROM modulban megvalósított fájlrendszerekről szól, írja a PC Fórum. A többi az autós navigációt érintő eljárás, ami azért is vicces, mert a TomTom talán mégis csak jártasabb a navigációban, mint a Microsoft, lévén a Garmin után ők a második legnagyobb GPS-gyártó. A Microsoft inkább a Windows menük közötti navigációban jártas... A Garmin egyébként kötött hasonló Linux-alapú PNA-ira licenc megállapodást a Microsofttal, míg a TomTom elhárította a szoftveróriás közeledési szándékát.
A TomTom egyébként közleménye szerint eleve vitatja a Microsoft szabadalmainak és állításainak jogosságát, és elmondása szerint kész megküzdeni igazáért a tárgyalóteremben is.
A Microsoft sajtóközleménye:
2009. február 25.
Párszáz darab 240x400 pixeles háttérkép
További háttérképek:
Nagyon jó gitár program iPhone-ra!
Egy halom gitár effekt és processzor szerűség segíti a megfelelő hagyományos elektromos gitár hangzás beállítását. Az iPhone kétujjas érintőképernyője és a mozgásérzékelője is be van vonva a valódi játékérzet kihasználására. A húrt lehet nyújtani, könnyen pengethető az öt húr is, az akkordmenet könnyen felvehető képernyőgombokra, és a készülék döntögetése akár wau-pedál is lehet.
A szoftver weboldala itt érhető el: frontierdesign.com/iShred/ Az alábbi videó jól összefoglalja, mi minden játszható el az iShred és egy iPhone segítségével:
TomTom Go 930 Traffic GPS teszt
2009. február 24.
ÚtInfó 3 az EU piacra tör?
Az ÚtInfó 3-ról két friss fénykép is napvilágot látott:
Forrás:
Kapcsolódó korábbi hír:
Szerk.: Gyurci a privát blogjába is kitett pár képet, elég jók:
2009. február 23.
Száz alatt a Garmin csúcsnavija!
Korábban teszteltem a kütyüt, és nagyon tetszett. A Technet.hu oldalon elolvashatod, mi a véleményem róla:
A NaviGate oldala:
Mindent a Garminról:
2009. február 19.
iGO amigo a CeBIT-en
A szerencsések éppen az elmúlt pénteken tesztelhették a Nav N Go székházban az említett darabot (lásd Naviextras.com fórum), de érthető okokból egy titoktartási kíséretében mehettek csak haza. Így további részleteket nem árulhat el senki. Mint ahogy arról negyedikén már írtam, egy pillanatra a bekapcsolva hagyott a hivatalos iGO amigo weboldalon lévő képernyőkből sok minden kiderül. Az akkor talált, és a neten sok helyen fellelhető screenshot-okat megtalálod korábbi bejegyzésemben itt:
Rekord: túl az ötszázon
Nem adnék hírt örömömnek, ha ez valami extra egyedi ugrás lenne. Ugyanis folyamatos egyenletes növekedés tapasztalható a blog olvasótáborában. A legtöbb olvasó Google segítségével talál a blogra (65%). De a hivatkozó webhelyek száma sem rossz (27%). A legkedveltebb téma mind keresőszóban, mind tartalomban az iGO-val, PNA-val és Russa szoftverrel kapcsolatos tartalmaim.
A régi látogatások aránya elérte a 26%-t, azaz az olvasók negyede visszajáró. Köszönöm a bizalmat és a tegnapi 502 egyedi látogatót a Sancho blogomon! :-)
Adatok forrása: google.com/analytics/
2009. február 14.
Garmin Oregon GPS kézírással
De vállalkozó kedvűek előnyben! ;) Az Oregont állítsd át amerikai kínai nyelvre, majd menj a POI keresés menübe. Lám, megjelenik egy klasszikus "Chinese hand writting input" panel. Azaz kézírással lehet felvinni a kínai karaktereket.
Mire jó ez? Nekünk semmire, ha csak nem tudunk kínai nyelven írni.
Frissítve 2009-02-25: Az alábbi videóban az is látható, hogyan hívható elő azokon a gépeken, ahol van kínai kézírás támogatás, és az is látható, miként működik ez például egy "P" betű felismertetésekor is. Az EU-s változaton nincsen ilyen!
A weboldal itt érhető el:
Garmin Oregon szerviz menü
Rögtön reagált Togo is, aki egy Garmin Colorado szerviz menü elérését osztotta meg, majd zakany egy Garmin 60CSx titok lapját árulta el. Mindhárom módszert összeszedtem ide, a GPSgames-en indított blogomba, ahol kiderül, mit kell megnyomni:
Készítettem pár fotót is, melyek itt láthatóak:
2009. február 9.
Google! Minek neked Microsoft ActiveSync?
Az Exchangepedia Blogban megjelent bejegyzésben leltem az anyagra, miszerint a lépésnek köze lehet ahhoz is, hogy már az Apple iPhone is Exchange-kompatibilis, ráadásul a Nokiások is simán "cséndzselhetnek" a MS vállalati szervereivel. A Google Calendar jelenleg például Windows Mobile készülékekkel csak Outlook kliensen át szinkronizálható, a MS Exchange szerverelérése nem támogatott. Ezen lépne át a Google, vagy talán az Androidokat készíti fel Exchange-elérésre?
A Microsoft hivatalos sajtóközleménye itt olvasható.
Milyen navi szoftvert használjak?
2009. február 8.
Álmaim a Garmin Oregon 3.0 szoftverről
Az Oregon-nal kapcsolatban jöjjön akkor pár álom javaslat:
Az ébresztő funkcióban nincsen ismétlődő beállítás. Jó lenne, ha nem kéne minden este újra beállítani, hanem be lehetne ha nem is a hét adott napjára (naptár van a gépben, így az is működhetne), de legalább úgy, hogy ismétlődjön minden reggel az adott időpont. Jelenleg ráadásul a "szundi" lenyomása esetén azt az időpontot jegyzi meg, ami az utolsó eltolt ébresztési időpont lett volna. Szóval nehézkes használni, holott kényelmes is lehetne. : ) Nem memória zabáló fejlesztés, inkább hiányosság, hanyagság javítása lenne.
A képnézegető és a háttérkép kiválasztás között lehetne egy kapcsolat. Pl. mikor nézem a képeket, és hozzáérek a képhez, nem csak egy nagyítás/kicsinyítés gomb jelenne meg, hanem egy olyan is, ami előhoz egy menüt, benne "beállítás háttérképnek" menüvel. Illetve ugyanitt lehetne egy "kép törlése" gomb is, és egy "kép fájllista" gomb is. Ugyanis jelenleg sok kép esetén elég nehéz görgetni képenként, míg fájllista esetén könnyebb lenne a görgethető menük miatt.
A képekhez, fotókhoz nem lenne rossz geotag-t menteni pl. "kép koordináta beállítása" menüvel. Persze, ugyanez visszafelé is mehetne, EXIF-ből olvasott eleve benne lévő GPS koordináta alapján lehetne az adott kép előbb már említett plusz menüjéből elmenni az adott koordinátára pl. "térképen mutat" és "cél a kép" menükkel. A Garmin Mobile XT-ben van egy hasonló funkció, csak az online szedi le a geotag-gelt képeket az adott helyről. Mivel mindegyik Oregon microSD-s, és ráadásul ugye a legnagyobb igen sok belső tárhellyel is bír, így kézenfekvő lehet a képek ilyen szintű offline felhasználása. Azaz utazás előtt töltöm rá a környék geotag-gelt fotóit, esetleg plusz pont leírást (mint az extra láda leírást), és használom, mint képes POI-kat.
Az extra tárhely másik felhasználási módja lehetne egy egyszerű ebook olvasó, ami sima text fájlt (vagy html-t esetleg) olvas az utoljára kinyitott helyről (hogy ne kelljen mindig oda tekerni a szövegben). Így egy 5 MB-os Bibliát is simán magával vihet a user text fájlban. Lehetne benne egyszerű keresési funkció is.
A naptárban jó lenne, ha lehetne emlékeztetőket felvenni. Amennyiben ezeket szabványos .CSV formátumban tárolja a masina, akár szinkronizálni is lehet a Google naptárral. Ehhez is bőven van hely a gépen. Az emlékeztetők nem baj, ha jeleznek, csipognak.
Mondanom sem kell, milyen lehetőségek nyílnak meg a Garmin userek előtt, akik Oregon (esetleg Colorado) modellt vettek. Legalábbis ha még szeretne a Garmin eladni belőle párat a jövőben is, akkor ezek alap funkciók lehetnek, akár csak a Nüvi családban megjelenő új plusz programok. Nekem az is tetszene, ha a fenti alkalmazásokat meg lehetne venni, fizetnék érte pár dollárt. Pedig az én ötleteim. :-)
Benne lehet a 3.0-ban? :-D
2009. február 4.
Amigo! Ilyen lesz az új iGO!
A fejlesztő kirakott egy weboldalt, ami alatt már látható a szép csendben készülő projekt, az iGO amigo. Egy tisztességes PNA-ra telepítve szerintem felveszi a versenyt a Garmin Nüvi családdal. Tudtommal lesz egy pro és egy easy változata is, és számos online regisztrálható plusz is lesz bennük. Egyszerű, gyors, áttekinthető, és mégis megmaradt "iGO-nak lenni". : ) Nézd végig a http://www.i-go.com/amigo/ weboldalt, mert érdemes!
2009. február 2.
Zongora Windows Mobile készülékekre
Az iPhone-ra megjelent, többérintős képernyőt kihasználó versenyzongora emulátor butább változata az Omniano. Hiszen a Windows Mobile jelenleg nem támogatja a két pont érintését. Mindenesetre a fejlesztők beleügyeskedtek egy olyat, hogy ha lenyomva tartod az egyik zongorabillentyűt, majd utána nyomsz egy másikat mellé, akkor valami hangjátékfélét lenyom, de köze nincsen az akkordjátékhoz.
Ebben a videóban látható a kis zongoraalkalmazás, mely elfut QVGA, VGA és WVGA képernyőkön is. A XDA-Developer (Google-magyarul) kapcsolódó topikjában megtalálható a telepítő fájl (.CAB). Úgy bő 8 MB-ot foglal el a program a memóriából, így SD-re is telepíthető. Ebben az esetben nő a lenyomástól számított hang megszólalási ideje, ugyanis az SD olvasási sebessége rosszabb. Ha nem tetszik a zongora hangja, egy könyvtárban találjuk számozott formában a .wav hangfájlokat, ezeket sampler-ekhez szokottak könnyen kicserélgethetik. A kezelőfelületen könnyen lépkedhetünk fél és egész oktávot. Sokat ne várjunk a szoftvertől. Használatához kapcsoljuk ki a képernyő érintésekor megszólaló kattanó hangot, mert zavaró lehet.
Kapcsolódó témák:
2009. február 1.
Magyar fordítást is tud már a Google Translate
Egyszerűen beszúrunk egy linket a szövegdobozba, és kiválasztjuk a nyelvet. A Google Translate lehozza a vad változatot. Ez a képesség végre nem csak arra lehet jó, hogy a kevésbé jó angolosok megértés egy angol szöveg lényegét (lásd pl. Menne szakmai angol blogja), de arra is alkalmas lehet, hogy magyar nyelvű weboldalunk tartalmát megértésék azok is, akik nem beszélik a nyelvünket. Számos alkalommal kaptam én is megkeresést, hogy örülnek az oldalamnak a képek nyújtotta infók alapján, és hasznosnak találják, de nem értik a vélhetően fontos részleteket.
A Google Translate persze nem csak az angol-magyar és magyar-angol, hanem számos nyelv fordításait is elvégzi. Az alábbi például egy Francia oldal magyar nyelven: klikk ide. A lefordított oldalon belül lévő linkeken tovább navigálhatunk az adott oldalon, így nem kell mindig a linkeket újra és újra a Google Translate-be bemásolni.
Érdemes összevetni az angol fordítást a hazai Webforditas.hu oldal eredményeivel. Menne blogjában lévő első bekezdés így néz ki a Google Translate-tel:
"Miért fontos a Windows 7-ben vagy blogba szánt mobil eszközök? kérheti. Mert én is kidolgozza a szigorúan mobilitással kapcsolatos kérdéseket is -, amit valószínűleg nem fog találni más Windows 7 cikket. Ezen túlmenően, találni fog egy csomó tipp és hack soha nem tették közzé -, hogy ez a cikk nem érdemes Egyre nagyobb expozíció lehetséges."Így néz ki ugyanez a hazai Webforditas.hu motorral:
"Miért egy Windows 7 cikk egy blogban, ami mozgó eszközöknek volt szentelve? kérdezhetsz. Mert én szintén bonyolult szigorúan mozgékonysággal kapcsolatos kérdéseken szintén - valami te valószínűtlen felfedezés bármilyen másik Windows 7 cikkben. Ráadásul sokat fogsz megtalálni csúcsok és vágások soha azelőtt kiadott - vagyis ezt a cikket sokként éri meg kapni határozottan expozíció ahogy lehetséges."A Google Translate weblap fordító, szövegfordító és szótár alkalmazása is komoly konkurenst jelenthet a túlélésért küzdő hazai online motoroknak. Hanyatlásukat nem feltétlenül a fordítás minősége okozza majd, hanem a sebességük, felhasználói interfészük és motorjuk lassúsága, vagy bonyolultsága, vagy az a tény, hogy például a weblap fordító modult nem lehet linkelni, míg a Google szabad kezet ad a webfejlesztőknek.