Oldalak

2006. május 30.

Russa térkép konverzió - hogyan?

Visszatérő téma napok óta a GIS Russa fórumban: hogy a hóhérba konvertáljak térképet Russa alá szakértelem nélkül? Egyik fórum lakónk, textor jól összefoglalta ezt röviden a topik 1170. hozzászólásában.

Az alábbi eljárás a GIS Russa 1.1.28.15 verziót használóknak előnyös. Korábbival nem teszteltem, de elvileg mennie kell.

Térkép konverziós lépések .rus fájl előállításhoz:

  • Töltsd le a majdnem legnagyobb, 22MB-os (u+f+sz) .zip fájlt innen: www.turistautak.hu/garmin.php (direkt link)
  • Csomagold ki valahová.
  • Ha geoládákat is szeretnél a térképen látni, akkor a www.geocaching.hu oldalról szedd le .gpx formátumban, és mentsd el ugyanide a cache.gpx fájlt. Figyelj arra, hogy a teljes geoláda adatbázist nem tudja a konverzió feldolgozni, ezért érdemes kihagyni a multi ládákat, vagy nem az egész országrészt egyben leszedni. A POI-kat nem kell letöltened, mert azok rajta vannak a térképen. Csak a geoládákat hagyták le.
  • Mikulás szkriptjét másold be mellé: ConvertImg2Rus.vbs
  • Telepítsd a GPSMapEdit térkp szerkesztő programot, mely fut regisztráció nélkül is: geopainting.com/en/
    Figyelem! A www.turistautak.hu térképészei által használt, átírt verzió nem jó hozzá!
  • Futtasd le a szkriptet. Ha kérdez a Windows, hogy normális vagy-e, hogy futtatod, akkor mondd neki, hogy igen, mehet.
  • A futtatás sokáig tart! A háttérben a GPSMapEdit elindul, és többször ki/belép. Néha üzen a szkript, hogy mivel végzett éppen.
  • Addig várj, amíg pontosan annyi .rus fájl lesz a \rus könyvtárban, mint amennyi .img fájl volt az elején. Az utolsó üzenet vagy az lesz, hogy kész a sok .rus fájl, vagy az, hogy kész a .gpx fájl konverzió is.
  • Másold a PDA-ra a .rus fájlokat. Ha atlaszként nyitod meg egyben őket, akkro is hazsnálhatod. Azonban külön-külön is.

Minden egyéb konverziós módot, eljárást innen hámozhatsz ki, nem írom le mégegyszer: www.pdamania.hu/blog/Sancho/5879/ Akkor érdemes variálnod, ha már tudod használni egy kicsit a GPSMapEdit-et.

2006. május 20.

GYS Aeromap tracklog konverter 6.0.517

GYS elküldte a továbbfejlesztett trk2trk konvertert és hibajavítót, mely Aeromap tracklog fájlt képes több féle formátumra konvertálni. Így a .trk fájlból Google Earth, GPS TrackMaker, és javított .trk fájlt készít. Command Prompt alatt futtatható, így vagy CMD parancssor alatt, vagy Batch fájlt készítve használhatjuk.
trk2trk 6.0.517 - Tracklog konverter Aeromap útvonalakhoz

(A korábbi verzióról itt olvashatsz.)

Főbb paraméterek

Azt, hogy éppen mibe konvertál, kapcsolókkal lehet állítani. Az aktuális verzió jelenleg a következő kimeneteket tudja produkálni:

/ot = Aeromap .trk konverzió (default)
/ok = Google Earth .kml konverzió
/ox = GPS TrackMaker Text Format .txt konverzió

A GPS TrackMaker formátumba belekerül a keletkező pontról a pozíciója, a dátuma és ideje valamint a magassága. A sebesség adat nem, de a GTM automatikusan számolni tudja azt.

A trk2trk parancs sor alatt futtatva,
paraméterek nélkül kiadja a kapcsolóit.

Ha például készítünk egy run.bat fájlt a futtatáshoz, és ha a konvertálandó fájl neve "2006051300.trk", akkor a következőt kell beleírni, vagy simán parancs sorban kiadni:

trk2trk.exe /ok 2006051300.trk 2006051300.kml

Egyéb kapcsolók perverzeknek

Vannak további paraméterek is, melyeket szándékosan nem kommentálok. Ugyanis aki ért a témához, úgy is tudja kezelni, aki nem, az ne használja őket.

/v = verbose mode (jó sokat dumál konverziónál)
/r = átnevezi a belső .trk nevet (max. 32 karakter)
/f = first point (only first track) kaszaboláshoz
/l = last point (only first track) kaszaboláshoz
/t = tracklog típusa (gyorsan elvégezhető vele Aeromap nélkül a .trk fájl típusváltása)
0: Hétköznapi
1: Üzleti
2: Személyes
3: Kedvenc
4: Repülő
5: Autó
6: Hajó
7: Túra
8: Kaland
9: Érdekes
10: Felmérés
11: Archív

Példák:

    trk2trk /v /r:"Road Split" /f:10 /l:30 /t:5 20060101.trk new.trk
trk2trk /ok /f:10 20060101.trk ge.kml
trk2trk /ot /l:30 20060101.trk gtm.txt

Fontos, hogy a /ok kapcsoló az .exe után jöjjön azonnal, különben megsérül a forrás fájlunk! Az első fájl neve az Aeromap tracklog fájlé. A második fájl neve a konvertált fájl neve.

Mire jó a /ot kapcsoló?

Előfordul, hogy megsérül az Aeromap .trk fájl, és nem képes azt az Aeromap teljes egészében megmutatni. Pl. fals módon csak Érdig mutatja az utat visszatöltve, miközben Békásmegyerig mentünk. Ilyen sérülés okai lehetnek: GPS használat közben beléptünk az útvonal kezelő menübe, vagy esetleg nem szabályosan léptünk ki a programból használat végén, vagy közben. A /ot így a sérült .trk fájlt zárja le rendesen a végén, megmentve ezzel a valójában lementett adatokat.

Mire jó a /ok kapcsoló?

Google Earth-ben megjeleníthetjük akár 3D térben felfeszítve a dombokra az Aeromap-pel bejárt utunkat. Készíthetünk róla egy műholdképet az elektronikus fotóalbumunkba, kielemezhetjük egy hajózás útvonalát.

Google Earth-ben a cikk első képén látható
Aeromap útvonal ugyanazon részlete.

A GGoogle Earth ingyenes és Pro verziója is innen érhető el: http://www.googleearth.com

Mire jó a /ox kapcsoló?

A GPS TrackMaker térkép szerkesztő alkalmazásba importálhatjuk saját anyagok készítéséhez az útvonalainkat. Az alkalmazás az egyik legismertebb, könnyen kezelhető térképszerkesztő, tracklog kezelő hagyományos GPS-szek mellé.

Az első, Aeromap képen látható útvonal
a GPS TrackMaker-ben az egyik adat ablakkal.

Miért érdekes nekünk a GTM formátum? Például a www.turistautak.hu térképészei nagyon tudnak örülni egy-egy még be nem járt, vagy pontatlanul megadott terep részlet adatainak. Az Aeromap formátumát így könnyen kezelhetővé tudjuk tenni, ha GTM formátumban adjuk át másoknak.

Másik felhasználási módja, ha a GPS TrackMaker programban kis képeket szúrunk az útvonalunk mellé. Akár egy régi Magyarország térképre is rákalibrálhatjuk. Felvehetünk tetszőleges pontokat, és magyarázó szöveget. Ezt kinyomtathatjuk a szakosztály faliújságára.

Canastra Mountain - Brazil
Az animált kép mutatja a GPS TrackMaker-ben
a nyomvonalra kézzel kalibrált térképet;
valamint a váltás után a Google Earth-ben
a 3D domborzatra feszítve ugyanazt.

Vagy akár átadhatjuk a GPS TrackMaker-ből plugin-ként indítható Google Earth-be a képekkel együtt. Egyébként a GPS TrackMaker arra is képes, hogy a Google Earth-t szinkronban tartva szimulációs módban visszajátsza útvonalunkat mind a GTM felületen, mind a műhold képen haladva. Ez is kiváló az Aeromap esetleges útvonalkezelő funkcióin túlmutató elemzések elvégzéséhez.

Metropolitan area of Belo Horizonte - Brazil
Tracklog szimuláció GPS TrackMaker-ben.
Ha elindítod a a Google Earth-t plugin-ként,
akkor a két program szinkronban mozog együtt.

A GPS TrackMaker ingyenes és Pro verziója is innen érhető el: http://www.gpstm.com

Letöltés, telepítés

A szoftvert innen töltheted le: trk2trk.zip [51KB]

Telepítése egyszerű: kicsomagolás után vagy parancs sorban, vagy a mellékelt minta Batch fájlt editálva futtatod a saját .trk anyagaiddal. Egyenlőre nem tud *.trk paramétert értelmezni. Kénytelen vagy egyesével konvertálni!

A fejlesztő ugyan olyan felhasználó, mint bárki más. Csak "néha" fejleszt egy-két Aeromap segédletet.

Köszönjük GYS-nek a hathatós segítséget! Tessék ezentúl zúzni a .trk-kat!

Az eredeti

2006. május 13.

GYS ismét fejleszt: Aeromap online

GYS elküldött nekem egy kis teszt változatban elérhető alkalmazást. Még neve sincsen, talán annyi, hogy AMmaperrorCC. Az Aeromap hivatalos gyári oldalán megtalálható online térképet éri el a program, és segít pontokat elhelyezni rajta. Mintha egy térkép-hibabejelentő felülete lenne.

Hihetetlenül egyszerű, bárki képes kezelni. Meg kell nyomni a Map Querry gombot, és ha nem szükséges Proy beállítás, megjelenik Internet kapcsolattal a NaviSys Aeromap online térkép. Egérrel jelöljük ki kedvenc környékünket, és láss csodát, közelít a térkép. Ha kellően közel vagyunk, jobb egérgombbal letehetünk egy pontot az Add Point menüvel. Szintén jobb egérgombbal ha a pontra kattintunk, és az Edit Point menüt kérjük, akkor módosíthatjuk a nevét, és a leírását. Ha ki akarunk zzomloni a térképből, akkor ne bal felső sarokból jobb alsóba jelöljünk, hanem jobb alsóból bal felsőbe.

Az Import/Export gombokkal egy logot készíthetünk, mely mondjuk arra jó, hogy jelenleg, "hogy legyen". Az alkalmazás jelenleg erre képes, egyenlőre egy jó ötlet halmaz alapja. Számos funkció elképzelhető vele a jövőben. Persze, weben is el lehet készíteni, de modellezni talán így egyszerűbb.

Próbáld ki Te is! Töltsd le, és futtasd! Ide a fórumba írd be, ha van valami véleményed, tapasztalatod, fejlesztési ötleted!

GYS! Te egy király vagy!

Az eredeti